Porod

Porod – nástřih hráze a jak mu předejít

Veronika Tůmová
12.09.2012

Epiziotomie, neboli nástřih hráze při porodu, je na většině porodnických pracovišť rutinní záležitostí. K zákroku by však nemělo docházet automaticky, jak se občas děje, ale pouze v případě nutnosti.

Účelem nástřihu hráze (oblast mezi pochvou a konečníkem) bývá nutnost urychlení porodu a snaha předejít některým zdravotním komplikacím.

Kdy se provádí nástřih hráze?

K zákroku se přistupuje v druhé době porodní, při dovršení kontrakce, a to směrem od pochvy ke konečníku. Provádí se bez anestezie.

Zkušený porodník by měl včas a zodpovědně rozhodnout, je-li nutné k této proceduře přistoupit.

Bývá to obvykle v případech, kdy se poševní otvor dostatečně nerozšiřuje a hlavička dítěte nemůže být přirozeně vytlačena ven.

Může jít také o dýchací potíže plodu, kdy porod musí být urychlen, nebo v případech porodu nezralého plodu či při porodu koncem pánevním.

Chirurgický nástřih, nebo spontánní natrhnutí?

Existují rozpory, zda je lepší nechat hráz při porodu prasknout spontánně, nebo ji raději včas nastřihnout. Chirurgický nástřih je považován za bolestivější, má za následek rozsáhlejší krvácení, riziko infekce a možné zasažení okolní tkáně i hlouběji položených svalů.

Přirozené natrhnutí obnáší většinou drobné trhliny a menší riziko otoků či poporodních zánětů. Celková rekonvalescence po porodu však může trvat déle, být bolestivá a přinášet např. problémy s vylučováním, nebo s obnovením sexuální aktivity.

Jak snížit riziko nutnosti nástřihu hráze?

Během porodu mohou samozřejmě nastat nepředvídatelné situace, a i když můžete zákrok nastřihnutí předem odmítnout, nemusí být jiná možnost pro rychlé a co nejmíň traumatické přivedení miminka na svět.

Přesto existuje několik tipů, rad a cviků, které můžete před porodem praktikovat a které vám mohou pomoci lépe zvládnout porod:

  • informujte se v porodnici, jak často tu provádí epiziotomii a není-li prováděna automaticky, pro usnadnění práce porodníkům. Informujte se o možnostech porodu v jiných polohách než vleže, např. ve dřepu nebo kleku
  • posilujte vaginální svaly, např. pravidelnými přerušovanými stahy při močení. Cvičte a udržujte se v dobré kondici i během těhotenství, vhodné je plavání, svižnější procházky apod.
  • okolo sedmého měsíce těhotenství můžete začít s pravidelnou masáží pochvy a oblasti hráze, nejlépe s použitím dětského oleje. O způsobech masáže se můžete informovat u svého gynekologa, nejdůležitější zásadou je pečlivá hygiena, aby nedošlo k zavlečení infekce do rodidel.
  • klasická poloha porodu vleže bohužel zvyšuje riziko natržení hráze, či nutnosti provedení chirurgického nástřihu. Informujte se o možnostech dalších poloh ve své porodnici. Při porodu vnímejte kontrakce a netlačte mimo dobu jejich trvání.

Autor: Veronika Tůmová

Okultismus
Osobnost děti nezapřou

Další články

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...

Okultismus
Alternativní medicína

Okultismus

29.09.2012

Slovo “okultismus“ pochází z latiny a znamená to, co je skryto, nebo utajeno. Je to nauka, či jinak řečeno duchovní věda, spojená se zvláštními schopnostmi a nadsmyslovými jevy, kt ...

Mozkové krvácení
Mozkové krvácení

Mozkové krvácení

05.09.2012

Mozkové krvácení patří mezi onemocnění nervového systému, léčí jej lékařský obor neurologie. Dalšími názvy tohoto onemocnění jsou např. nitrolebeční krvácení, mozková mrtvice, cévn ...

Léčba pomocí červů
Úrazy

Léčba pomocí červů

04.09.2012

Máte hlubokou zhnisanou ránu a antibiotika nezabírají. Co když vám lékaři v nemocnici navrhnou zkusit poněkud „jinou“ léčebnou metodu? Slyšeli jste už někdy o červech? Ano, do rány ...

Černý kašel
Černý kašel

Černý kašel

31.08.2012

Toto onemocnění je velmi závažné, a to zejména pro děti do jednoho roku s neúplným očkováním. Ve více než polovině případů se nakazí od svých rodičů nebo starších sourozenců. Co to ...