Zuby

Čistota úst ovlivňuje celkové zdraví

Petr Zimola
14.10.2009

Nedostatečná ústní hygiena někdy bývá dávána do souvislosti, mimo zubních kazů, i s rozvojem srdečních chorob, mrtvice a dalších zdravotních problému. Zubní hygiena není nic složitého a časově náročného, takže změnou některých návyků, lze poměrně lehce snížit případná zdravotní rizika.

To, jak se staráte o své zuby a dásně, má velký vliv na vaše celkové zdraví. Zanedbáváním své ústní hygieny, si můžete otevřít dveře k nejrůznějším zdravotním problémům, a to včetně některých velmi vážných, například rakovině ústní dutiny. Vědci dokonce objevili možná spojení mezi nemocemi dásní a srdečními chorobami, pneumokokem, cévní mozkovou příhodou a dokonce i problémům v těhotenství.

Co lze udělat pro zdravá ústa?

  • Šetřit s cukrem

To, že cukr zubům škodí je věc, kterou nám naši rodiče a babičky do hlavy vtloukají již od útlého věku. Cukr totiž chutná nejen nám, ale i bakteriím zubního plaku. Ty vytvářejí v ústech kyselé prostředí tím, že cukr přeměňují na látky o nízkém pH. Kyselé prostředí postupně narušuje zubní sklovinu. Vápník a fosfáty, které tvoří zubní sklovinu se uvolňují a postupně vzniká zubní kaz. Dobrá zpráva je, že pokud kyselé prostředí není v ústech příliš dlouho a často, zuby se zubnímu kazu ubrání. Dokonce pokud je správné prostředí v ústech po dostatečně dlouhou dobu, uvolněné minerály se začnou do zubní skloviny zpětně ukládat.

  • Nekouřit

Jednou z prvních obraných linií těla před nákazou jsou sliny. Sliny ničí nebezpečné mikroby a také mají tu schopnost vyrovnávat nezdravé pH vzniklé například konzumací cukru. Ovšem toxiny v cigaretách účinnost slin zeslabují. K tomu navíc oxid uhelnatý, též obsažený v cigaretovém kouři, růst nebezpečných bakterií ještě podpoří. To, že je tedy kouření jedním z hlavních faktorů vzniku zánětu dásní, která se může dále rozvinout až v paradontitidu (zánět se rozšíří na další tkáně tvořící závěsný aparát zubu), asi není třeba dále vysvětlovat. Kouření dále zhoršuje průtok krve, zpomaluje hojení ran a dává vzniku mnoha rakovinám (plic, jazyka atd.). Samotný estetický vliv na barvu zubů a zápach z úst je asi potom ten nejmenší problém.

  • Nepřehánět to s alkoholem

Alkohol stejně jako nikotin vysouší dutinu ústní a podporuje vznik různých onemocnění, z nichž nejhorší jsou různé druhy nádorů. Někteří odborníci varují před dlouhodobým využíváním ústní vody s vysokým obsahem alkoholu. O výběru vhodné ústní vody je vždy nejlepší se poradit se svým zubním lékařem.

  • Zvýšit opatrnost při užívání léků

Vedlejší účinek některých léků spočívá ve vysušování úst a snižování tvorby slin. Proto, je v takovém případě nutné věnovat zvýšenou pozornost zubní hygieně.

  • Čištění zubů

Zuby si čistěte zubním kartáčkem alespoň dvakrát denně. Úplně nejvhodnější je to pak po každém jídle. Kartáčky volte s měkčími až středně tvrdými vlákny a měňte ho za nový jakmile jsou vlákna deformovaná. Při čištění nezapomínejte na boční plošky a obtížněji dostupná místa. Pravidelně též užívejte dentální nit a mezizubní kartáčky.

Pravidelná zubní hygiena není nic náročného, pro celkové zdraví organismu je velmi důležitá a ve společnosti s čistými zuby rovněž více zapůsobíte. Proto nezapomínejte na pravidelné čištění zubů, nepřehánět to se sladkými jídly a alkoholem, a také není na škodu čas pravidelně navštěvovat svého zubního lékaře.

A jakou pozornost věnujete svému chrupu vy?

Autor: Petr Zimola

Hipoterapie – léčba koňským hřbetem
Babyboxy v naší republice

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.