zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Známé i méně známé choroby způsobené přenosem od klíšťat

Veronika Tůmová
05.06.2018

Ještě ani nezačaly letní prázdniny a aktivita klíšťat je na svém vrcholu. Stejně jako sama nemoc, ani klíště, jejich přenašeč, si nevybírá. Přinést si je můžete ze zahrady, kde pečlivě a pravidelně sečete trávu, ale i z parku a lesa.

Infikovaných klíšťat přibývá a vážných nemocí, které mohou způsobit, je hned pět. Kromě encefalitidy a boreliózy, které obvykle známe, si povíme i o těch méně zmiňovaných.

Nemoci způsobené přenosem z infikovaných klíšťat

V současné době nám bezesporu hrozí pět závažných chorob, které na nás může přenést infikované klíště. Na všechny tyto choroby si můžete nechat klíště, pokud je správně a celé vytáhnete, za poplatek otestovat. Nemoci, které klíště přenáší, jsou - lymská borelióza, klíšťová encefalitida, ehrlichioza, babesioza a bartoneloza.

Borelióza - zákeřná a těžko léčitelná

Tato nemoc je způsobena mikroby a projevuje se většinou červenou skvrnou v místě přisátí klíštěte, dále pak horečkou, nevolností s nucením na zvracení a únavou. Mezi příznaky patří také bolesti hlavy, deprese, bolest svalů či kloubů a charakteristická prstencovitá vyrážka. Zhruba u čtvrtiny nakažených se tyto příznaky nemusí projevit, ale rovnou přechází do těžko léčitelné chronické formy, kdy pacient bojuje s postižením kloubů a šlach, napadením nervové soustavy či dalších orgánů.

Borelioza aneb když se přisaje klíště

Klíšťová encefalitida - jediná nemoc, proti které máme očkování

Tentokrát jde o virové zánětlivé onemocnění mozku a mozkových blan. Je to zatím jediné onemocnění, proti kterému existuje vakcína. V první fázi nemoc připomíná lehkou chřipku, následuje období bez příznaků, během kterého někdy může dojít i k uzdravení. Druhá fáze se projevuje krutými bolestmi hlavy a příznaky o poškození nervového systému, objevují se závratě, poruchy spánku, nevolnosti, světloplachost. Klíšťová encefalitida může v některých případech zanechat i trvalé následky, mezi které patří obrny horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku, snížená výkonnost a deprese. K úmrtí dochází však pouze výjimečně.

Klíšťová encefalitida - podceňované nebezpečí

Ehrlichióza - horečnaté onemocnění bílých krvinek

Ehrlichiózu způsobuje bakterie, která proniká do bílých krvinek a snižuje tak jejich obrannou funkci. Pro ehrlichiózu je typický snížený počet bílých krvinek, což potvrdí krevní testy. K úporné bolesti hlavy se přidá i bolest svalů, horečka a zimnice s třesavkou. Někdy pak i nevolnost a zvracení.

Babesióza - riziko pro jedince s oslabenou imunitou

Je to onemocnění ohrožující především pacienty se sníženou imunitou a také s odebranou slezinou. Způsobuje ho prvok napadající červené krvinky. Nové poznatky o babesióze ukazují, že toto onemocnění je v současnosti spíše přehlíženo, ale že jeho výskyt a závažnost je značně vyšší, než se doposud předpokládalo. Babesie nejsou bakterie, jako je tomu u borelií. Jsou to jednobuněční paraziti potřebující savce a klíště. Napadají nejrůznější domácí zvířata, ze kterých se mohou přenést na člověka.

Bartonelóza - nemoc chovatelů koček a psů

Bartonelózu způsobují bakterie, které na člověka může přenést klíště nebo blecha z koček a psů. Proto také nejčastěji postihuje právě chovatele koček, ale nejen ty. Napadá i pacienty s oslabenou imunitou, u kterých může mít velice závažný průběh. Mezi počáteční příznaky patří horečka, bolesti hlavy a netypická vyrážka připomínající těhotenské strie. Přidávají se oteklé uzliny a nakažení mohou pozorovat různé neurologické problémy.

Zdroj: Kliste.cz, Klistova-encefalitida.cz, Hobby.idnes.cz, Wikipedie.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jahody - zdravé afrodisiakum?
Zdravá bezinka neboli černý bez

Další články

Sluneční paprsky - proč jsou zdravé?
Vitamíny a minerály

Sluneční paprsky - proč jsou zdravé?

10.05.2018

Čím jsme starší, tím větší máme potřebu slunečních paprsků, respektive slunečního světla. Že je to hloupost? Nikdy jste neřekli, že už máte dost toho depresivního mlhavého počasí? ...