zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Zdravotní sestra a její poslání

Jitka Suchánková
22.05.2018

Zdravotní sestra je většinou první člověk, se kterým jsme v kontaktu při narození, často bývá prvním chápajícím člověkem před lékařem, který vyslechne naše bolesti, také bývá naším pomocníkem v dobách pro nás nelehkých, co se povětšinou zdravotního stavu týká, a to zejména v nemocnicích, zdravotních ústavech a zařízeních. Mnohdy nás též vyprovází z tohoto světa.

Zdravotní sestry a trocha historie

V roce 1820, v měsíci máji, se v italské Florencii do vlivné a vzdělané šlechtické anglické rodiny narodila v pořadí druhá dcera - Florence Nichtingalová. Tato žena se o pár let později zapsala do historie světového ošetřovatelství. Zapůsobila zejména obrovským a nefalšovaným sociálním cítěním, snahou pomáhat a neutuchající vlastní pílí. Neskutečně ovlivnila směr a pokrok ve zdravotní péči, věnovala se nejen praxi, a to i přes počáteční nesnáze, protože nebylo obvyklé, aby ženy z urozených rodů pracovaly a ženy dokonce vůbec nezastávaly tuto pozici ošetřovatelek, která byla původně určena pouze mužům. Florence Nichtingalová napsala neskutečných zhruba 200 odborných knih, nespočet článků a dalších textů a založila dokonce i první ošetřovatelskou školu. Význam této ženy je tedy neoddiskutovatelný.

Porod - první hodina s dítětem je velmi důležitá

Jak je to se zdravotními bratry?

Jak již bylo zmíněno v úvodu, původně dominovali v tomto oboru muži. To se zcela obrátilo a dnes tvoří muži v ošetřovatelské práci pouhá 2 %.

Zdravotní sestry a jejich poslání

Stát se zdravotní sestrou (nebo bratrem) neznamená jen vystudovat střední, vyšší nebo dokonce vysokou školu. Být zdravotní sestrou je poslání a ne všichni jsou pro toto povolání vhodní. Zdravotní sestra nebo bratr musí mít vysokou hranici soucítění, pochopení, trpělivosti, empatie, vlídnosti, lidskosti a samozřejmě také v neposlední řadě odborných znalostí a nabytých zkušeností.

Sestra je často uveřejňována na vyšších žebříčcích společenského postavení, v praxi to tak ale většinou není a tohle povolání je dosti podceňované. Přesto se sestry musejí celoživotně vzdělávat, mají velkou zodpovědnost a jsou v neustálém presu. Zdravotní sestra je pro mnohé pacienty jediným styčným bodem mezi nemocnicí a okolním světem. Neměla by být nervózní nebo podrážděná, i když to vždy není snadné. A o tom je právě to poslání sloužit lidem.

Jak si zachovat duševní zdraví a pohodu?

Česká asociace sester

Česká asociace sester je největší odborná profesní organizace sester a dalších zdravotnických pracovníků, která hájí zájmy a pozici profese sester v České republice. Na počest narození Florence Nichtingalové si v tento den, tedy 12. května, připomínáme Mezinárodní den sester. Ve světě se tento den slaví již od 70. let 20. století, u nás se tato tradice ujala až v 90. letech minulého století.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Obyčejné amalgámové plomby končí. Proč?
Třešně jako pomocníci při hubnutí

Další články

Věděli jste, že biologické hodiny tikají i mužům?
Mužská neplodnost

Věděli jste, že biologické hodiny tikají i mužům?

27.04.2018

Mysleli jste si, že problémy s neplodností jsou především záležitostí žen? Omyl! Řeší je stále více mužů a je mnoho párů, u kterých stojí za neschopností počít dítě právě partner.