Alternativní medicína

Alternativní způsoby léčby

Alena Mrákotová
22.01.2009

Pomocná a alternativní medicína je jakýsi termín pro širokoúhlé užití léčebných a zdravotních systémů.

Praxe a produkty alternativní medicíny nejsou považovány za klasickou tradiční medicínu. Alternativní léčba zahrnuje např. bylinné doplňky, meditace, chiropraxi a akupunkturu.

Průzkum v USA poukazuje na to, že 38 % dospělých a 12 % dětí volí některý z typů pomocné a alternativní medicíny.

Častá otázka je však taková, jestli může skutečně alternativní medicína pomoci tak jako tradiční medicína. Je alternativní medicína bezpečná a účinná? Odpovědi na tyto otázky mohou být různé. Některé způsoby alternativní medicíny mohou být bezpečné a efektivní, jiné bezpečné, ale neúčinné a ostatní dokonce nebezpečné. Z tohoto důvodu je velmi důležité mít o produktech a službách dostatek informací. Většina technik jako masáže, jóga či akupunktura je bezpečná. Naopak bylinné přípravky by mohly negativně zasahovat do tradiční medicíny, proto je opět nutné zdůraznit, že informovat lékaře o doplňující léčbě je nutnost.

Platí zde pravidlo, že pokud se rozhodneme pro alternativní způsob léčby, měli bychom o tom informovat také svého praktického  lékaře.

V USA se dotazovali více než 23 tisíc dospělých, zda užívají alternativní způsoby léčby. U 9 tisíc lidí se také dotazovali na to, zda alternativní metody užívají jejich děti. Průzkum ukázal, že počet lidí užívajících alternativní metody zůstal skoro stejný od roku 2002 do roku 2007. V roce 2002 lidé užívající alternativní metody tvořili 36 % a v roce 2007 o 2 % více. Avšak využití metod jako hluboké dýchání, meditace, masážní terapie či jóga významně vzrostlo.

Nejužívanější doplňky stravy

  • rybí olej – omega 3 mastné kyseliny
  • glukosamin
  • echinacea
  • lněné semínko – olej nebo pilulky
  • probiotika
  • bylinné doplňky

Nejpraktikovanější metody

Využití alternativních metod léčby

  • bolesti (hlavně bolesti zad a šíje)
  • artrózy
  • muskuloskeletárních potíží
  • stresu a úzkosti

Dle dalších výzkumů bylo také zjištěno, že alternativní léčbu užívají více ženy (43 %) než muži (33 %) a starší, vzdělanější a zámožnější lidé, žijící spíše na západě. Mezi dětmi užívá alternativní metody léčby jedno z devíti dětí a spíše v rodinách, kde užívají alternativní léčbu rodiče nebo příbuzní.

Veškeré výzkumy nasvědčují tomu, že lidé se stále více začínají o svůj organismus starat a jsou tak ke svému tělu zodpovědnější. Dnešní doba nabízí nejrůznější trendy (wellness), jak se o své tělo nejlépe starat. Zamyšlení se nad životním stylem dospělých působí pozitivně také na jejich ratolesti.

 

Jaký máte názor na užívání alternativní léčby názor Vy? Máte zkušenost s nějakou alternativní metodou? Myslíte si, že jsou alternativní metody vhodné také pro děti?

Autor: Alena Mrákotová

Brusinky - zdravé, ale v přiměřeném množství
Kousání nehtů může být projevem stresu a úzkosti

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

K čemu je dobrá syrovátka?
Zdravá výživa

K čemu je dobrá syrovátka?

17.04.2009

Syrovátka se v poslední době stává velmi oblíbenou, a to v různých oblastech. Kdy po ní sáhnout a k čemu je dobrá?

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...