Nehty

Kousání nehtů může být projevem stresu a úzkosti

Alena Mrákotová
28.01.2009

Kousání nehtů je návyk často spojený se stresovým napětím. Někdo si může kousat nehty pouze z dlouhé chvíle, ale mnozí si je koušou právě vlivem stresu nebo podráždění.

Okusování nehtů může být i naučený návyk, který dítě pochytí od svých rodinných příslušníků. Projevem nervového vypětí nemusí být pouze kousání nehtů, ale třeba i cucání palce, tahání či kroucení vlasů, skřípání zuby nebo drbání a škrábání se.

Spousta lidí si kouše nehty, aniž by si to uvědomovala, i při jiných aktivitách jako např. při čtení, sledování televize nebo telefonování.

Kousáním nehtů se míní kousání nehtů samotných, ale i okolní kůžičky a měkkých tkání kolem nehtů.

Kdo si kouše nehty?

Lidé každého věku si koušou nehty.

 • Kolem 50% dětí, mezi 10ti a 18ti lety věku si už někdy nehty kousalo a nebo si koušou nehty dodnes. Častěji se vyskytuje kousání nehtů u dětí v období puberty vlivem pubertálních změn.
 • 23% tvoří mladí dospělí, ve věku od 18 do 22 let.
 • Zbývající dospělí tvoří pouze malé číslo. Nejvíce lidí přestane s kousáním nehtů kolem 30ti let věku. Muži, kteří se svého návyku nezbaví, tvoří asi 10%.
 • Chlapci si koušou nehty mnohem častěji než dívky.

Co pomáhá proti kousání nehtů

Existuje několik způsobů, jak tento návyk odbourat.

 • Udržujte své nehty upravené. Pečováním o vaše nehty můžete pomoci ke snížení nežádoucího návyku tím, že se budete snažit své nehty udržet stále atraktivní.
 • Pravidelně provádějte manikúru a užívejte lak na nehty. Muži mohou užít bezbarvý lak na nehty. Umělé nehty mohou též přispět ke skoncování s tímto návykem, ale také vlastní nehty ochrání a podpoří jejich samotný růst.
 • Nalakované nehty chutnají hořce a tak každý pokus o jejich kousání může být zároveň varovným signálem, že si nehty nekousat!
 • Pokud cítíte úzkost nebo stres, vyzkoušejte protistresové techniky.
 • Pokud se přistihnete, že si koušete nehty, vyzkoušejte jinou aktivitu např. kreslení, čtení, psaní nebo mačkání antistresového balónku.
 • Noste rukavice nebo obarvené nálepky - můžou připomínat chtíč skoncovat s tímto návykem.

Děti si koušou nehty mnohem častěji, mají-li nějaký problém ve škole nebo s kamarády. Z tohoto důvodu je vhodné o škole, učitelích a kamarádech s dětmi mluvit a event. vypozorovat nějaký možný problém. Při odhalení příčiny kousání nehtů je pak lehčí najít vhodnější opatření a léčbu proti tomuto návyku.

Co hrozí při kousání nehtů?

 • Citlivé, bolavé, zhnisané a zarudnuté konečky prstů.
 • Krvácení kolem nehtového lůžka.
 • Infekce nehtového lůžka, ale i úst a dásní.
 • Narušení normálního růstu nehtů a jejich deformity.

 

Máte s kousáním nehtů osobní zkušenost? Máte ve svém okolí lidé, kteří si nehty koušou? Dokážete říct jaká je příčina tohoto zlozvyku u Vás?

Autor: Alena Mrákotová

Alternativní způsoby léčby
Gynekologické záněty

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

K čemu je dobrá syrovátka?
Zdravá výživa

K čemu je dobrá syrovátka?

17.04.2009

Syrovátka se v poslední době stává velmi oblíbenou, a to v různých oblastech. Kdy po ní sáhnout a k čemu je dobrá?

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...