Artróza

Artróza kloubů

Kateřina Loyková
03.02.2009

Jde o velmi časté onemocnění, přibývající s věkem, které zvláště postihuje kolena, kyčle, ruce a páteř. Artróza je nejčastějším kloubním onemocněním a podle rentgenových snímků má až 80% populace nad 55 let degenerativní změny na kloubech.

Charakteristickými rysy jsou ztráta chrupavky z části kloubů, rentgenové změny, deformity kloubů. Mezi subjektivní příznaky patří námahová bolest, startovací charakter potíží, krátká ztuhlost po nečinnosti a ztráta rozsahu pohybu.
Artróza je onemocnění podmíněné více faktory. Jedním z možných faktorů je genetická dispozice. Je znám familiární výskyt artrózy rukou žen. Dalším z faktorů je stárnutí. Výskyt onemocnění stoupá s věkem.

Mechanické faktory artrózy kloubů

Jde o případy se změněnou geometrií kloubu, uvolnění kloubního pouzdra, při chybění hluboké citlivosti a nevnímání drobných zranění kloubu může vést k úplné destrukci kloubu. Dále se uplatňují endokrinní vlivy, imunitní vlivy a další změny. Dochází ke změnám na chrupavce, ta se stává méně odolnou vůči mechanickým nárokům. Chrupavka měkne, na povrchu se objevují praskliny a postupně dochází ke ztrátě chrupavky. Kost reaguje postupnou sklerotizací a vznikají na kloubních okrajích kostní výrůstky - osteofyty.
Nejčastější lokalizací je postižení kolenních kloubů, predisponujícím faktorem na vzniku onemocnění je zde obezita. Dalším faktorem pro vznik artrózy může být i prodělaný úraz.
Časté je také postižení kyčelních kloubů, postižení drobných kloubů ruky a dále postižení páteře. V ostatních lokalizacích je artróza poměrně vzácná.

Diagnóza artrózy kloubů

Diagnóza může být obtížná. Hlavním problémem je častý nesoulad mezi klinickým obrazem a rentgenovým nálezem.  Z praxe jsou známi nemocní s jasnou rentgenovou diagnózou, kteří nemají žádné obtíže, a naopak některých nemocných jsou přítomny obtíže a nemají rentgenový nález.

Léčba artrózy

Léčba artrózy musí být komplexní. Zpravidla se začíná léčbou nefarmakologickou. Ta zahrnuje režimová opatření - jako jsou redukce hmotnosti, úprava životního stylu, opěrné a jiné protetické pomůcky. Dále rehabilitace s cílem udržení rozsahu pohybu, posilování svalů.

  • Fyzikální léčba - elektroléčba, vodoléčba, lázeňská léčba.
  • Medikamentózní léčba spočívá v podávání analgetik, nesteroidních antirevmatik, dále je možná aplikace steroidů do kloubu. Dále se využívá preparátů, které ovlivňují  metabolismus chrupavky. Jejich efekt se projeví dlouhodobě a přetrvává  až 3 měsíce po vynechání léčby. Dnes je na trhu řada volně prodejných výrobků, v lékárně Vám jistě doporučí.
  • Po dlouhém průběhu je u části nemocných nutné implantovat umělý kloub.

Autor: Kateřina Loyková

Poruchy funkce štítné žlázy
Tajemství hubnutí

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

K čemu je dobrá syrovátka?
Zdravá výživa

K čemu je dobrá syrovátka?

17.04.2009

Syrovátka se v poslední době stává velmi oblíbenou, a to v různých oblastech. Kdy po ní sáhnout a k čemu je dobrá?

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...