Poruchy štítné žlázy

Poruchy funkce štítné žlázy

Kateřina Loyková
20.01.2009

Onemocnění štítné žlázy patří mezi nejčastější endokrinní choroby a podle některých údajů postihují až 30 % evropské populace.

Může se projevit zvětšením štítné žlázy - strumou, změnami funkce štítné žlázy, a to jak ve smyslu zvýšené funkce (hypertyreóza), tak ve smyslu snížené funkce (hypotyreóza), záněty štítné žlázy a nádory.

Hypertyreóza

Hypertyreóza je onemocnění charakterizované zvýšenou funkcí štítné žlázy, která produkuje větší množství tyreoidálních hormonů a současně zvýšená reakce periferních tkání na tyto hormony. Nejčastější formou hypertyreózy je Gravesova-Basedowova choroba. Postihuje 4-5x častěji ženy než muže, vyskytuje se především v mladším věku.
Klinické projevy onemocnění jsou jednoznačným důsledkem nadbytku hormonů.

Struma - tedy zvětšení štítné žlázy je obvyklým příznakem, chybí asi v 10% případů. Zvýšený metabolismus je důsledkem zvýšeného množství hormonů a způsobuje příznaky z řady orgánů.
Zvýšený metabolismus kůže - ta je opocená a teplá, řídnou vlasy, nehty se štěpí, mohou být rýhované. Častá je zvýšená únavnost, mohou být přítomny změny na svalstvu - úbytek jeho hmoty.  Mezi další projevy zvýšeného metabolismu patří také úbytek hmotnosti, někdy doprovázený zvýšenou chutí k jídlu, průjmy.
Dále mohou být přítomny nervové a psychické příznaky jako je jemný třes prstů, nespavost, nervozita, podrážděnost, neklid a úzkostné stavy.

Oběhové příznaky - projevují se zvýšenou srdeční frekvencí, u starších osob může způsobit selhání srdce.
Protruze - tedy vytlačení očních bulbů.

Diagnóza se stanoví z laboratorního vyšetření hladin hormonů a protilátek proti štítné žláze v krvi, ultrazvukové vyšetření štítné žlázy a další specializovaná vyšetření.

Léčba spočívá v podávání léků tlumících sekreci štítné žlázy, event. lze počítat s operačním řešením.

Hypotyreóza

Hypotyreóza je onemocnění charakterizované sníženou funkcí štítné žlázy. Příčinou nedostatečné funkce štítné žlázy může být zánět štítné žlázy, stavy po operaci štítné žlázy, po léčbě radiojódem, při dlouhodobém nedostatku jódu nebo po ozáření krku z nejrůznějších příčin.

Projevy nedostatečné funkce štítné žlázy jsou snadno rozpoznatelné. Ze subjektivních obtíží je nejčastěji uváděna únava, snížená výkonnost, spavost, zimomřivost. Z oblastí psychiky je zhoršená výbavnost, zapomínání a sklon k depresím. K nervovým příznakům patří bolesti svalů a zpomalení reflexů, bolesti kloubů. Kůže je suchá, olupující se, objevují se otoky dolních končetin, obličeje, otoky kolem očí. Prosáknutí hlasivek otokem může způsobit změnu hlasu. Objevuje se sklon k nadváze způsobený jednak otoky a také sníženým metabolismem, velmi často se objeví úporná zácpa.

Snížená funkce štítné žlázy může způsobit i postižení srdce, projevující se zpomalenou srdeční frekvencí, sníženou funkcí srdečního svalu. Hypotyreóza vede u mužů k impotenci a u žen ke sterilitě a poruchám menstruačního cyklu.

Diagnóza se stanoví na základě laboratorního vyšetření, dále se opět provádí ultrazvukové vyšetření štítné žlázy.

Základem léčby snížené funkce štítné žlázy je substituční léčba - tedy podávání hormonů štítné žlázy.

Autor: Kateřina Loyková

Co dokážou antibiotika
Artróza kloubů

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

K čemu je dobrá syrovátka?
Zdravá výživa

K čemu je dobrá syrovátka?

17.04.2009

Syrovátka se v poslední době stává velmi oblíbenou, a to v různých oblastech. Kdy po ní sáhnout a k čemu je dobrá?

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...