Jak zhubnout

Tajemství hubnutí

Michaela Holá
19.01.2009

Důvodem, proč vždy na začátku roku slýcháme od známých, jak se teď musí v jídle hlídat, není jen velké množství jídla zkonzumovaného v průběhu svátků, příčinou je také pohodlný život během dní volna - minimum sportu a hodiny strávené u televize či posezením s přáteli.

Během hubnutí si stanovte reální cíle. Vidina, že zhubnete za týden to, co jste za svátky nabrali a ještě k tomu pět dalších kilogramů, které vám na sobě již delší dobu vadí, opravdu není splnitelná. Ač to může působit sebelákavěji, nesnažte se o něco takového. Naplánujte si, jakým stylem chcete s nemilým vánočním přírůstkem bojovat a počítejte s tím, že hubnout je vhodné maximálně o jeden kilogram za týden.

Obvykle jen skutečnost, že po svátcích opět zvýšíte své tempo, přispěje k tomu, že hubnutí se bude dařit. Pokud však máte v úmyslu naučit se zdravé životosprávě, pomoci si k optimální postavě a zejména pevnému zdraví, držte se následujících rad.

  • Nevynechávejte snídani.
  • Jídlo během dne si rozdělte do více menších porcí. Pocit hladu vzniká při poklesu hladiny cukru v krvi, je tedy důležité jíst méně jídla, ale pravidelně a nehladovět.
  • K večeři zvolte lehčí jídla
  • Dbejte na správné složení jídelníčku a vhodný energetický příjem.
  • Upřednostňujte celozrnné pečivo.
  • Zařaďte do jídelníčku co nejvíce zeleniny. Pozor dejte naopak na bsah cukru v ovoci.
  • Z masa dávejte přednost drůbeži a rybám před červeným masem.
  • Dodržujte pitný režim v průběhu celého dne, nekonzumujte však slazené nápoje.
  • Omezte alkoholické nápoje. Ač se to nemusí na první pohled zdát, mají vysokou energetickou hodnotu a hubnutí tedy nepřispívají.

Mezi další užívané triky lze uvést přípravu jídla na malý talíř, který se tak zdá plnější. Možná vás od večerní konzumace jídla dokáže odradit skutečnost, že již máte vyčištěné zuby a museli byste toto opakovat. Udělejte to tedy ihned po posledním naplánovaném jídle. Při snaze zabránit ochutnávání o „uzobávání" nejrůznějších pokrmů v kuchyni vám může pomoci žvýkačka v ústech. Samozřejmě při hubnutí nejde jen o skladbu jídelníčku, ale důležitý je také pohyb. Je ideální doba na to vyrazit si zalyžovat nebo, pokud tomuto sportu neholdujete, začněte nový rok např. s nákupem permanentky do bazénu či posilovny. Už jen skutečnost, že jste za ni zaplatili, vás přiměje k tomu ji využít.

Autor: Michaela Holá

Artróza kloubů
Brusinky - zdravé, ale v přiměřeném množství

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

K čemu je dobrá syrovátka?
Zdravá výživa

K čemu je dobrá syrovátka?

17.04.2009

Syrovátka se v poslední době stává velmi oblíbenou, a to v různých oblastech. Kdy po ní sáhnout a k čemu je dobrá?

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...