Atopický ekzém

Atopický ekzém u kojenců

Zuzana Šimíková
04.11.2010

Atopický ekzem je svědivé kožní onemocnění, které se liší ve svých projevech u různých jedinců a v různém věku. První problémy se mohou objevit už u dětí ve věku 2-3 měsíců. V tomto věku se nejčastěji jedná o projevy potravinové alergie.

Zpočátku je kůže suchá, pak se objevují puchýře a nakonec krvavé praskající šupiny. U kojenců se skvrny objevují nejdříve na kůži obličeje, na končetinách a později se šíří na celé tělo. U dětí se problém zhoršuje tím, že si postižená místa škrábou.

Kdy atopický ekzém vzniká?

Atopie vzniká už v prenatálním věku, alergie je spojením dědičné atopie  a vlivu vnějšího prostředí. Proto je velmi důležité věnovat pozornost svému jídelníčku a životnímu stylu již v těhotenství. Samozřejmostí je nekouřit a nepít alkohol. Lékaři se neshodují na tom, zda alergeny ze stravy těhotné ženy vynechat úplně, či nikoliv, rozhodně doporučují střídmost v jejich konzumaci obzvlášť, pokud se alergie projevuje u někoho v rodině.

Alergeny přecházejí do mateřského mléka, tudíž se potravinová alergie může objevit také u plně kojených dětí!

Nejčastější potravinové alergeny

  • mléko
  • vaječný bílek
  • rybí maso (i po tepelné úpravě)
  • sója
  • obiloviny – lepek
  • ovoce ( jablko, hruška, citrusy), jahody
  • zelenina - celer (i tepelně upravený), rajské jablko, petržel
  • semínka (mák, slunečnice, seznam) a lískové ořechy
  • koření, barviva, konzervanty apod.

Léčba atopického ekzému u nejmenších

Atopický ekzém nelze vyléčit. Lze ale zmírnit, či odstranit jeho projevy.

Musíte však zjistit příčinu vzniku. To znamená, že vyloučíte ze stravy svého dítěte veškeré možné alergeny. Po čase začnete, s odstupem několika dnů, potraviny jednotlivě zařazovat zpět do jídelníčku. Pokud se ekzém objeví, budete vědět, která potravina jej způsobila. Je však možné, že ekzém u vašeho dítěte není způsoben potravinovou alergií, ale jinými faktory. V každém případě je třeba navštívit pediatra, ten může předepsat různé prostředky, jako jsou antihistaminika, či kortikosteroidní masti.

Koupání

Miminko nekoupejte denně a kůži po koupeli promazejte mastným krémem. Koupel by měla být co nejkratší. Vhodné je používat oleje do koupele. Tělo i vlásky myjte speciálními hypoalergenními přípravky.

Praní

Po vyprání je třeba prádlo ještě 1-2krát vymáchat. Používejte hypoalergenní přípravky a nepoužívejte aviváž. Lůžkoviny perte kvůli roztočům min. na 600C.

Oblečení

Oblečení, které se dotýká těla, by mělo být bavlněné. Pro malé děti se na noc používají bavlněné návleky na ruce, které zabraňují rozškrábání ekzému. Také by se měly častěji a pečlivě stříhat nehty.

Bezalergenní prostředí

Pokud máte doma koberce, je dobré pořídit si speciální vysavač. Často utírejte prach a pořiďte si peřiny z dutých vláken. V případě alergie na srst nemějte doma žádné zvíře! Doma nekuřte. Ekzém se zhoršuje v horku, proto dbejte na to, aby děti nebyly příliš oblečené. Optimální vlhkost v bytě je 50 % kvůli pomnožení plísní.

Důležitá je také psychická pohoda dítěte.

 

Máte zkušenosti s atopickým ekzémem u kojenců?

Autor: Zuzana Šimíková

Podzimní očista organismu
Sauna pro každého

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Chraňte své tělo před mrazem!
Úrazy

Chraňte své tělo před mrazem!

02.12.2010

Před mrazy, které v těchto dnech venku panují, je třeba se dobře chránit. Mrazy přinášejí nebezpečí omrzlin, které nesouvisí jen s horskými a polárními oblastmi. Omrzliny mohou ude ...

Podzimní očista organismu
Masáže

Podzimní očista organismu

03.11.2010

S nástupem podzimu se cítíme více unavení, psychicky i fyzicky. Ke špatné náladě přispívá ponuré sychravé počasí a hlavě tma, která kvůli posunu času přichází o hodinku dříve. Jak ...