zdroj: pixabay.com
Kožní onemocnění

Atopický ekzém a jeho zhoršení v zimě

Veronika Tůmová
06.03.2019

Atopickému ekzému a jeho projevům se nevyhneme během celého roku, proměnlivost počasí a z toho plynoucí teplotní výkyvy, chlad a pot jsou však faktory, které mu vyloženě nesvědčí a vedou ke zhoršení příznaků.

Atopický ekzém se může díky těmto vlivům objevit na pokožce v jakémkoliv věku poprvé, případně se i po dlouhodobějším klidovém stavu zhorší. Jeho projevy se však dají účinně zmírnit, pokud budeme důslední.

Atopický ekzém dokáže potrápit kdykoliv, nejčastěji právě v zimě

Projevy atopického ekzému se obvykle zhoršují v zimním období, protože produkce tzv. ceramidů klesá, a to u zdravého člověka až o 30 %, u atopiků pak ještě více. Ceramidy jsou významné substance látek v kožní bariéře rohové vrstvy pokožky, kde napomáhají správné funkci kožní bariéry. Jejich poklesu, který se na kůži projeví právě nadměrnou suchostí, se také říká zimní přesušení kůže. Řešením je hydratování pokožky formou pravidelného promazávání vhodnými přípravky, ale i vyhýbání se tzv. spouštěcím vlivům, které obnovují nežádoucí aktivitu ekzému.

Péče o pokožku je nutná, i kdy je ekzém zrovna v klidu

Promazávání kůže, a to i v klidové fázi atopického ekzému, je velmi důležité, protože dlouhodobě udržuje kožní bariéru v dobré kondici. Z tohoto promazávání kůže je nutné udělat pravidelný rituál, nezbytnou součást osobní hygieny, jako je třeba čištění zubů. Při zanedbání péče o pokožku se sklony k atopickým projevům se tyto projevy suchosti kůže stanou více viditelnými a dojde k znovuobjevení klinických příznaků, které se začínají jasně objevovat zejména po rozškrábání suché a přesušené kůže.

Je atopický ekzém doživotní záležitost?

Atopický ekzém je bohužel celoživotním problémem, právě proto je nutné zvyknout si na pravidelnou péči o pokožku, čímž můžeme dosáhnout alespoň částečného útlumu a kontroly nad projevy ekzému. Atopický ekzém je dán genetickou poruchou v bariéře rohové vrstvy pokožky, proto není zcela vyléčitelný. K důsledné péči o pokožku je třeba vést i děti, které se tak naučí s tímto problémem potýkat a i díky tomu se v dospělosti mohou nepříjemné projevy ekzému vyskytovat jen zřídka.

Atopie a ekzémy - doživotní problém?

Spouštěcí faktory atopického ekzému

Bohužel existuje celá řada faktorů, které dovedou projevy atopického ekzému obnovit, vyprovokovat a zhoršit. Vedou k tomu především vdechované alergeny (prach z koberců, peří, zvířecí srst, pyly a kouř). Spouštěcím faktorem atopického ekzému se však mohou stát i potravinové alergeny, například kravské mléko, ořechy, mořské ryby, mák, vaječný bílek, citrusy a aromatické ovoce, skořice, hořčice, droždí nebo pšeničná mouka.

Jak odstranit alergeny v domácnosti?

Zdroj: Zena-in.cz (MUDr. Radek Litvik z dermatologického oddělení FN Ostrava), Idnes.cz (MUDr. Petra Trojanová, korektivní dermatoložka značky Skinso)

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jíte dostatek vlákniny?
Užíváte často nosní kapky a spreje proti rýmě? Pozor na závislost!

Další články

Chemoterapie a ozařování - na co se připravit?
Nemoci a léčba

Chemoterapie a ozařování - na co se připravit?

14.02.2019

Zhruba každý třetí Čech onemocní rakovinou, ročně je pak tato nemoc diagnostikována asi 80 tisícům pacientů. To samo o sobě vůbec nezní optimisticky, ale pozitivní zprávou určitě j ...