Bradavice

Kryoterapeutická léčba bradavic

Veronika Tůmová
09.06.2012

Kryoterapie je tzv. léčba chladem, kdy je určitá oblast těla vystavena extrémně nízkým teplotám, může být zaměřena i na celé tělo za účelem utužení organismu a posílení imunity. Kryoterapie v případě léčby bradavic znamená jejich odstranění za pomoci extrémního chladu v podobě tekutého dusíku či jiné, silně podchlazené látky.

Zmrazení bradavic tekutým dusíkem

Tato metoda bývá nejvyhledávanějším způsobem odstranění bradavic. Velkou výhodou je, že je zároveň plně hrazena zdravotním pojištěním. Zmrazení bradavic tekutým dusíkem se obvykle provádí v ordinaci kožní ambulance a jde o časově nenáročný zákrok.

Štětička namočená do nádobky s tekutým dusíkem se opatrně přiloží na bradavici a nechá se krátce působit. Bolestivost je krátkodobá, závisí na umístění bradavice a jejich množství, obvykle však nejde o natolik nepříjemnou záležitost.

Účinnost této metody však není úplně jednoznačná. Někdy léčba trvá déle a postižené místo vykazuje jen malé změny k lepšímu. Obvykle je nutné zákrok několikrát opakovat, zvláště jde-li o starší či velké bradavice, bradavice na ploskách nohou apod. U menších, mladších bradavic obvykle dojde k rychlému ústupu, kdy bradavice za několik dní sama bezbolestně odpadne.

Použití kryospreje a kryokauteru

Kryokauter je přístroj sestrojený z nádobky obsahující tekutý dusík a nástavce s aplikátorem. Přiložením aplikátoru k bradavici dojde k jejímu hlubokému zmrazení, po chvíli začne proces odmrazování. Je nutné postupovat opatrně, aby nedošlo k utržení bradavice.

Pod bradavicí se během zmrazení vytvoří puchýř, který buď praskne nebo je lékařským zákrokem vypuštěn, aby došlo k odstranění narušené tkáně. Pod puchýřem se obvykle tvoří již nová, zdravá kůže.

Kryosprej je možné zakoupit v lékárnách, s jeho pomocí můžeme bradavici ošetřit sami, opět s použitím tekutého dusíku. Je však nutné dbát opatrnosti pro případ zásahu okolní kůže či citlivých míst. Vždy je rozumnější poradit se nejprve s odborníkem, než přistupovat k tomuto typu samoléčby.

Jaké bradavice lze odstranit tekutým dusíkem?

Léčba pomocí tekutého dusíku je vhodná pro pravé (obecné) bradavice, které se mají vzhled vystouplého hrbolku a objevují se zejména na rukou a nohou, ale i pro ploché bradavice, vyskytující se často na hlavě a v obličeji. Mají obvykle stejnou barvu jako okolní kůže, jsou proto nenápadnější a někdy hůře patrné. Tento druh léčby je přípustný i v případě výskytu tzv. kondylomat – genitálních bradavic.

Bradavice většího rozsahu se mohou odstranit chirurgicky, v narkóze. Jindy pomůže konzervativní způsob léčby nebo i nejrůznější druhy alternativních léčebných postupů, tzv. babské rady – šťáva z vlaštovičníku, česnek, zábaly z octa a cibule, atd.

Autor: Veronika Tůmová

Jíme celozrnné, nebo obarvené pečivo?
Sociální fobie

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Předcházejte dětským úrazům
Úrazy

Předcházejte dětským úrazům

30.06.2012

Když jsou děti malé, chtějí všechno kolem sebe poznávat. Nejdříve se plazí, potom se stavějí a dělají první krůčky. S tím vším přichází i riziko pádů, škrábanců, modřin, zlomenin a ...

Aerobní a anaerobní cvičení
Aerobní cvičení

Aerobní a anaerobní cvičení

25.06.2012

Mezi jednotlivými druhy cvičení je velký rozdíl. Některé se zaměřují na budování kondice a posílení srdce, těm říkáme anaerobní, protože jsou velmi silové a vzniká při nich takzvan ...

Tantrický sex
Sex a erotika

Tantrický sex

Sex jako takový je pro každého velmi důležitou součástí života. Poslední dobou se však více začalo mluvit o tzv. tantrickém sexu, který je za hranicí sexu klasického. Tantrický sex ...

Makulární degenerace
Oči

Makulární degenerace

21.06.2012

Oči nejsou jenom krásnou ozdobou obličeje. Stejně tak neslouží jenom jako opora pro víčka a řasy. Oči jsou především dokonalým orgánem zraku.