Bylinky

Heřmánek - bylinky pro zdraví

Zuzana Šimíková
13.03.2011

Heřmánek pravý je bylina dorůstající do výšky 20 – 50 cm. Poznáme jej podle bílých okvětních lístků rostoucích okolo žlutého lůžka a charakteristické nasládlé vůně.

Sběr květů probíhá několikrát za rok, od května do září, a to nejen kvůli jejich vůni, ale také kvůli široké škále léčivých vlastností. Obsahují např. silice (terpeny), aromatické kyseliny, flavonoidy a vitamíny (vit. C).

Využití heřmánku

Z heřmánku se připravuje především léčivý čaj, obklady a koupele. Přidává se také do mastí. V kosmetice se pro své výborné vlastnosti velmi často používá jako přísada do mýdel, krémů, olejů do koupelí, apod.

Vnitřní užití

  • zlepšuje trávení (působí proti nadýmání, křečím)
  • léčí záněty v močových cestách (působí močopudně) a pohlavním ústrojí
  • pomáhá při nachlazení k celkové rekonvalescenci organismu
  • podporuje pocení
  • má uklidňující účinky na nervovou soustavu (pomáhá při nespavosti)

Vnější užití

  • obklady mají léčivé a protizánětlivé účinky (léčí vyrážky, hemeroidy, spáleniny)
  • léčí špatně se hojící rány a zabraňuje tvorbě velkých jizev
  • kloktadlo léčí záněty v dutině ústní a v hrdle
  • výplachy očí léčí zánět spojivek

Heřmánek nemá vedlejší účinky, mohou jej užívat i děti, těhotné a kojící ženy. U některých jedinců však může způsobit alergickou reakci.

Další rostlinou s léčivými účinky, kterou vám představíme již zítra, bude dřevokazná houba hlíva ústřičná. Minule jsme popsali guaranu.

Autor: Zuzana Šimíková

Výživa seniorů
Hlíva ústřičná - bylinky pro zdraví

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Poklepová automasáž DO-IN
Masáže

Poklepová automasáž DO-IN

09.04.2011

Neprobudili jste se do nového dne úplně osvěženi? Potřebujete sami sebe připravit na náročný den? Většina lidí sáhne po povzbuzujících látkách, jako je káva nebo čaj. Existuje však ...

Biologická léčba a její účinky
Terapie

Biologická léčba a její účinky

04.04.2011

Biologická léčba využívá obranyschopnost organismu k boji proti záludným onemocněním, jako je rakovina a další autoimunitní choroby. V současné době jsou již známy struktury na pov ...

Nosní mandle
Imunita

Nosní mandle

Nosohltanová mandle je tzv. „třetí mandle", neboli adenoidní vegetace. Tato mandle je umístěna v zadní části nosohltanu a je součástí lymfatického systému. Jde vlastně o nahromaděn ...