zdroj: pixabay.com
Duševní zdraví a psychologie

Jarní úklid? Začněte v šatníku, ale zameťte si i ve vztazích!

Veronika Tůmová
14.04.2019

Jaro je už naprosto nepřehlédnutelné a vybízí nejen k častějším procházkám či jiným venkovním aktivitám, ale i k praktickým záležitostem, mezi které bezpochyby patří i každoroční jarní úklid. Jste na něj připraveni?

Přemýšlíte už nad tím, kdy umýt okna, vyprat záclony nebo vyčistit koberce? Hledáte čas a nejlepší způsob, jak nekompromisně zbavit svůj domov přebytečností a dosáhnout tak konečně duševní rovnováhy, uspokojení a klidu? To všechno je určitě chvályhodné, ale ta nejdůležitější jarní čistka se týká nejen domácnosti a šatních skříní. Řádné protřídění a tedy něco jako úklid je dobré jednou za čas provést i ve vztazích. Jak?

Spousty kontaktů, ale opravdových přátel jen pár?

Máte stovky facebookových přátel, ale opravdu dobře znáte jen desítky z nich? Možná i mezi nimi se po důkladném zvážení nakonec najde jen hrstka těch, se kterými jste v pravidelném kontaktu, vídáte se a troufnete si předpokládat, že byste se na ně mohli i v něčem spolehnout. Odborníci na mezilidské vztahy tvrdí, že tak jako můžeme vytřídit šatník od oblečení, které už nechceme nosit, tak i lidi ve svém okolí můžeme rozdělit na ty, které opravdu chceme ve svém životě mít a oddělit je od těch ostatních.

Nemáte si po letech co říct? Není proč se vídat? Netrapte se, všechno má svůj důvod!

Je hezké udržovat kontakt s bývalými spolužáky, ale jen v tom případě, že si i po letech máte stále co říct. Postupně ztrácet kontakt, nenacházet společné téma k hovoru či společné zájmy, pocit, že vazba z minulosti evidentně slábne a vytrácí se, to všechno se jeví jako běžné a zcela normální. Lidé se mění, ovšem nejen ti druzí, i my sami jsme jiní. Je to přirozené. Ovšem představa, že z našeho života "vytřídíme" své přátele podobně jako staré a nemoderní oblečení, se může jevit krutá, nelidská. Jak z toho ven?

Etikoterapie aneb napravte své vztahy

Nenechte se dlouhodobě zasypávat cizími problémy

Je úplně normální navazovat během života nové vztahy a známosti. Ty staré se obvykle z mnoha důvodů postupně vytrácí, ať už jde o bývalé partnery, nebo kamarády ze školy, které život odvál na jiné adresy a kontakty s nimi zpřetrhal čas. Neznamená to však, že bychom se měli vždy zbavovat jen lidí z minulosti a ponechávat si v blízkosti jen ty, které známe jen krátce, i když už jsme stihli zjistit, jací jsou a co nám do života mohou dát. Klíčem je zamyslet se nad tím, kdo se vám ozve jen v případě, že od vás něco potřebuje, kdo vás jen využívá, nebo kdo ve vás vidí odpadkový koš na svoje vlastní problémy. Pro svou vlastní duševní očistu a vnitřní klid se už neobklopujte lidmi, kteří se s vámi jen chtějí podělit o tunu každodenních starostí, aniž by se zeptali, jak se máte, nebo jestli vás samotné něco netrápí. Nenechte se vtahovat do cizích depresí, do negativního smýšlení o světě, ve kterém se někteří lidé vyžívají a chtějí mít ve vás v tomto cítění a vnímání života jen stejně smýšlející oporu.

Sociopat versus psychopat - jak je rozpoznat?

Je čas na změnu, posuňte své hranice!

Omezte své kontakty na skutečné přátele. Možná máte známé, se kterými byla v době bujarých večírků docela nuda, ale nyní vás vždycky rádi vyslechnou, poradí a pomůžou, když potřebujete. Tak jako nevyhodíte své svatební šaty nebo první dupačky svých dětí, nezbavujte se ani opravdových přátel a hodnotných lidí z minulosti. Nemá však cenu pokračovat v bezduchých sedánkách s kamarádkami z bývalé práce, kde přetřásáte stále dokola jen staré historie o tom, jak nesnesitelná bývala vaše společná šéfová. Možná to nepůjde hned, ale je dobré si uvědomit, že každá taková pozitivní změna vás posune o kousek dál. Proč ztrácet čas mezi lidmi, se kterými se už necítíte dobře, nerozumíte jim a cítíte, že si navzájem už nemáte co předat? Zkuste změnu, i když bude postupná. Jaro je přece nový začátek, tak čeho se bát?

Zdroj: Iconiq.cz, Zeny.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Velikonoce kdysi a dnes aneb tradice upevňují vztahy v rodině
Proč si na jaře hojně dopřávat ředkvičky?

Další články

Jak šetrně a natrvalo zbavit dítě zlozvyků?
Péče o dítě

Jak šetrně a natrvalo zbavit dítě zlozvyků?

27.03.2019

Okusování nehtů, skákání dospělým do řeči, dloubání se v nose, to všechno jsou zlozvyky, se kterými se u dětí často setkáváme. Odezní časem samy, nebo je třeba včas zasáhnout, aby ...