zdroj: pixabay.com
Duševní zdraví a psychologie

Velikonoce kdysi a dnes aneb tradice upevňují vztahy v rodině

Veronika Tůmová
12.04.2019

Velikonoce jsou křesťanské svátky spojené s oslavami jara, které se neobejdou nejen bez tematických dekorací, ale především bez dobrého jídla, nádivek, mazanců, ale také prvních jarních bylinek. Velikonoční svátky jsou perfektní příležitostí pro setkání s rodinou a přáteli u jednoho stolu.

Kdysi takovýmto oslavám předcházel několikatýdenní půst, kdy se podávaly jen sýry, brambory, luštěniny a pečivo. Velikonoční hody pak znamenaly doslova třídenní obžerství. Jak na svátky jara pohlížíme dnes a jaký význam má dodržování tradic pro moderní rodinu?

Velikonoce před sto lety - společné hostině vládlo skopové

Na žádné slavnostní tabuli nesmělo ani kdysi chybět maso. Téměř v každé domácnosti měli drůbež, jiné drobné zvířectvo či vepře, o Velikonocích se však na stole tradičně objevovalo maso jehněčí, skopové i kozí. To se pak spolu s hojným množstvím česneku a bylinek, jako například s majoránkou či mátou, stalo skutečnou oslavou jara.

Oslavy jarních svátků s rodinou - naplánujte společný program a upevňujte tradice

Velikonoce jako dokonalá oslava jara, to je tradiční malování vajíček (Zkuste letos vajíčka obarvit červeným zelím), barevná a veselá vystoupení folklorních souborů, stánky s bohatým občerstvením, umělecké kraslice, stuhy, pentle a tradiční i méně tradiční velikonoční dekorace ze všech možných materiálů, rašící jarní břízky a ozdoby ze slámy, připomínající prostý život venkovanů. Takhle vypadají tradiční velikonoční jarmarky a trhy, které jsou tu nejen pro zábavu celé rodiny, ale i pro poznání a poučení, díky autentickým ukázkám tradičních zvyků a řemesel. Sem můžete vzít o svátcích svou rodinu a předvést dětem umění pletačů pomlázek, kovářů, malířek kraslic apod.

Velikonoce - tradice a symboly křesťanských svátků

Svůj volný čas věnujte přírodě a dětem, dostanete se do pohody!

Velikonoce zdaleka nejsou jen záležitostí věřících, i když jejich význam bychom samozřejmě měli znát všichni. Velikonoční svátky, kdy se schází rodina i s přáteli, to je ovšem také ideální příležitost pro bohatý stůl a typické velikonoční dobroty. Každá hospodyňka tak může předvést své umění a překvapit skvělým jídlem. Zabavit děti o Velikonocích také nebude nic složitého a nemusí jít jen o zapojení v kuchyni. Pokud děti nebaví malovat vajíčka nebo zdobit perníčky, zkuste je zapojit do vytváření kouzelných jarních dekorací. Může jít o výrobu slámových zajíčků na okenní parapety nebo na balkon, na vázání květinových vazeb ze zlatice, kočiček a jiných prvních jarních květů. Ať už vymyslíte cokoliv, mějte na paměti, že nejdůležitější je trávit s nimi čas, protože to ocení nejvíc. Někteří rodiče mají dnes na děti pramálo času a to se brzy odráží i na kvalitě vzájemných vztahů. Rodiče a děti se sami sobě vzájemně vzdalují, což někdy nebývá lehké napravit.

Jaro a naše sexualita

Jaro povzbuzuje milostné podněty, obvykle říkáme, že se nám na jaře "zapalují lýtka". Toto tvrzení má své opodstatnění, je prokázáno, že jaro je období, v němž tělo lépe odpovídá na mnohé vnější podněty, včetně těch sexuálních. Podle odborníků bychom se jim neměli bránit. Čím lepší jsou naše partnerské a sexuální vztahy, tím lépe jde údajně i všechno ostatní, a jak známo, sex a jeho kvalita prokazatelně souvisí s kvalitou našeho celkového zdraví.

Zdroj: Novinky.cz, Vitalia.cz, Kudyznudy.cz, Trendyzdravi.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Chřest - pro zdravou výživu i pro gurmánský zážitek
Jarní úklid? Začněte v šatníku, ale zameťte si i ve vztazích!

Další články