zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Osení po Velikonocích nemusíte vyhazovat, prospěje vašemu zdraví

Veronika Tůmová
05.05.2019

Osení v truhlíku či ozdobné misce na parapetu je oblíbená jarní a především velikonoční dekorace, kromě toho je známo, že sytá a svěží zelená barva působí na naši psychiku pozitivně a má uklidňující účinky. Co ale s osením po Velikonocích?

Konec zimy a začátek jara obvykle přináší pocity únavy, někdy dokonce i přetrvávajících depresí, proti kterým bychom měli bojovat i zdravou výživou. Osení můžete po svátcích velice dobře zužitkovat v kuchyni, kde se promění ve skutečnou vitamínovou bombu, tolik prospěšnou pro zimou oslabený organismus.

Zdravou snídaní proti jarní únavě

Známé druhy obilí kupujte raději v zahradnictví než v obchodě se zdravou výživou

Pšenice a ječmen jsou jistě nejznámější druhy obilí, vysévané každoročně právě pro účely velikonoční dekorace. Semínka koupíte v každém zahradnictví či u chovatelů domácího zvířectva. Při nakupování těchto semínek není úplně nejlepší nápad hledat je v prodejnách zdravé výživy. Semínka tu bývají obvykle tepelně upravovaná, protože jsou určena ke konzumaci, ne pro výsev.

Mladý ječmen pro zdraví i pleť bez vrásek

Mladý ječmen jako zásobárna vitamínů? To je přece známá věc. Pokud jej máte doma po Velikonocích, rozhodně by byla škoda toto zelené zlato vyhazovat. Ječmen je známým zdrojem koenzymu Q10, což je známá složka v boji proti předčasnému stárnutí pleti. Jeho konzumace v podobě listů sice u nás není nejobvyklejší, má ale nezpochybnitelně blahodárné účinky na naše zdraví a údajně působí doslova jako elixír mládí.

Mladý ječmen aneb zdraví díky zeleným potravinám

Pšenice pro jarní detox

Výhonky mladé pšenice obsahují velké množství vitamínů, enzymů a dalších výživných látek, především chlorofyl – zelený pigment obsažený v rostlinách. Detoxikuje organismus, zabraňuje jeho překyselení, pomáhá při hubnutí i potížích se zažíváním, dokáže odbourat přetrvávající únavu.

Řeřicha - nenáročná, chutná a zdravá

Řeřicha je doslova a do písmene vitamínovou bombou, kterou navíc můžete na kousku vlhké vaty pěstovat po celý rok. Semínka koupíte v každém zahradnictví či prodejně, která v sezoně zahrnuje i prodej semen. Je nenáročná, dekorativní, velmi chutná a nadmíru zdravá. Má zkrátka všechna nej, proto by byla škoda jich nevyužít. K velikonočnímu zdobení domácnosti se řeřicha hodí stejně jako kterékoli jiné osení, přitom budete mít stále co do polévky, do salátů a  jen tak na chleba s tvarohem. Řeřicha je skvělý zdroj vitamínu C, posiluje obranyschopnost organismu a působí detoxikačně. Řeřicha také příznivě ovlivňuje látkovou přeměnu, proto je součástí jarních bylinných kúr. V listech obsažený chrom reguluje náš pocit sytosti, proto je vhodná i při redukční dietě.

Zhubnout? Těchto 11 tipů vám pomůže

Zdroj: Abecedazahrady.dama.cz, Rehabilitace.info.cz, Blendea.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Bílkoviny - mají jich vegani nedostatek a kolik jich vlastně potřebujeme?
Kdy žádat o odklad školní docházky?

Další články