Bylinky

Pohanka setá - bylinky pro zdraví

Zuzana Šimíková
06.05.2011

Pohanka sice není bylinka, je to vlastně obilnina (přesněji rostlina z čeledi rdesnovitých). Přesto se jí v našem seriálu budeme věnovat, jelikož se jedná o rostlinu s mnohostrannými léčivými účinky. Dorůstá do výšky 60 cm, má řapíkaté listy a bíle narůžovělé květy, plodem je lesklá trojúhelníková nažka.

Pro léčebné účely se začala využívat poměrně nedávno. Sbíráme především plody v době úplné zralosti (červenec a srpen), občas také listy a nať. Je velmi vhodnou potravinou, neboť obsahuje příznivé složení výživných látek – bílkovin, glycidů, lipidů, vlákniny apod. Také obsahuje mnoho vitamínů, minerálních látek a rutinu (vit. P).

Využití pohanky

Pohanka se užívá především vnitřně, vzhledem k tomu, že neobsahuje lepek, je vhodnou potravinou také pro celiaky. Semena se jedí celá, nebo zpracovaná jako mouka, či krupice. Je možné užívat ji jako nálev, tvoří však pouze příměs v tzv. pohankových čajích.

Vnitřní užití

  • rutin má pozitivní vliv na cévy (zvyšuje pružnost, snižuje množství cholesterolu)
  • snižuje krevní tlak
  • pomáhá proti vzniku křečových žil, aterosklerózy
  • detoxikuje organismus

Nejsou známy výrazné vedlejší účinky užívání pohanky, ovšem nedoporučuje se těhotným ženám užívat ji v prvním trimestru.

Autor: Zuzana Šimíková

Plicník lékařský - bylinky pro zdraví
První návštěva u gynekologa

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Jarní očista jater a žlučníku
Čínská medicína

Jarní očista jater a žlučníku

10.05.2011

Podle čínské filozofie existuje pět základních druhů energií, které ovlivňují složení člověka. Člověk jako součást vesmíru v sobě zahrnuje všech pět prvků a ty ovlivňují lidskou ro ...