Bylinky

Plicník lékařský - bylinky pro zdraví

Zuzana Šimíková
01.05.2011

Tato vytrvalá bylina z čeledi brutnákovitých dorůstá do výšky okolo 30 cm. Většinou ji najdeme na stinných místech a v listnatých lesích, pěstuje se pro okrasu také na zahrádkách. Květy se zvonkovitými kalichy mají barvu od červené po fialovou a listy této rostliny mají často světlé skvrny.

Rostlina kvete od dubna do května, tehdy také probíhá sběr. Stejně jako plicník lékařský, také plicník tmavý obsahuje léčivé látky především ve spodních listech, nebo v kvetoucí nati. Mezi tyto látky patří například saponiny, třísloviny a slizy.

Využití plicníku lékařského

Mladé listy plicníku se mohou používat jako přísady do polévek, nebo salátů. Pro farmaceutické účinky se však využívá především ve formě nálevu (čaje), nebo jako obklad.

Vnitřní užití

  • usnadňuje vykašlávání
  • pomáhá  léčbě onemocnění horních cest dýchacích spojených se silným zahleněním
  • působí močopudně
  • působí proti průjmu
  • zvyšuje krevní srážlivost, pomáhá při žaludečním krvácení

Vnější užití

  • působí hojivě (například na hemeroidy, tržné a řezné rány)

Vzhledem k obsahu alkaloidů by užívání plicníku nemělo být dlouhodobé, stejně tak se nedoporučuje užívat jej těhotným a kojícím ženám a malým dětem.

Další bylinkou našeho seriálu bude podběl obecný, minule jsme představili ostropestřec mariánský.

 

Autor: Zuzana Šimíková

Ostropestřec mariánský - bylinky pro zdraví
Pohanka setá - bylinky pro zdraví

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Jarní očista jater a žlučníku
Čínská medicína

Jarní očista jater a žlučníku

10.05.2011

Podle čínské filozofie existuje pět základních druhů energií, které ovlivňují složení člověka. Člověk jako součást vesmíru v sobě zahrnuje všech pět prvků a ty ovlivňují lidskou ro ...

Mezinárodní den tance
Tanec

Mezinárodní den tance

Mezinárodní den tance se po celém světě slaví od roku 1982 29. dubna jako připomínka narození velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea (1727). Tento den má být oslavou ...