Bylinky

Ostropestřec mariánský - bylinky pro zdraví

Zuzana Šimíková
29.04.2011

Dnešní díl bylinkového seriálu věnujeme rostlině jménem ostropestřec. Je škoda, že tuto téměř dvoumetrovou bylinu u nás vidíme jen zřídka. Její výskyt se zvyšuje, avšak na svou slávu z 16. století bude muset asi ještě nějakou dobu počkat.

Ostropestřec má velké bodlákovité květní úbory, které kvetou od června do srpna. Pro farmaceutické účely se sbírají semena, a to na konci léta, těsně před úplným dozráním. Mají vynikající léčivé schopnosti, přičemž nejdůležitější látkou v nich je silymarin.

Využití ostropestřce

Semena se konzumují čerstvá, nejlépe namletá, případně z nich můžeme získat olejový extrakt.  Jak u semen, tak u extraktu se musí dávat pozor, aby nedošlo ke žluknutí. Dá se z něj také připravovat čaj, ten však obsahuje kvůli špatné rozpustnosti méně léčivých látek. Ostropestřec se občas vysazuje jako okrasná rostlina, která může zároveň, díky dlouhým a ostrým ostnům na listech, chránit zahrádku před nezvanými hosty.

Vnitřní užití

  • pomáhá léčit jaterní potíže (cirhóza, záněty)
  • chrání játra před toxickými látkami (léky, alkohol, apod.)
  • pomáhá regeneraci jaterních buněk
  • napomáhá správné funkci žlučníku a trávicího ústrojí

Vnější užití

  • koupel z drcených semen pomáhá při léčbě hemeroidů

Nebyly zjištěny výrazné vedlejší účinky při užívání ostropestřce, přesto se nedoporučuje užívat jej malým dětem a těhotným ženám.

Příští léčivkou našeho seriálu bude plicník lékařský, minule jste se mohli dočíst o měsíčku lékařském.

 

Autor: Zuzana Šimíková

Mezinárodní den porodních asistentek
Plicník lékařský - bylinky pro zdraví

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Jarní očista jater a žlučníku
Čínská medicína

Jarní očista jater a žlučníku

10.05.2011

Podle čínské filozofie existuje pět základních druhů energií, které ovlivňují složení člověka. Člověk jako součást vesmíru v sobě zahrnuje všech pět prvků a ty ovlivňují lidskou ro ...

Mezinárodní den tance
Tanec

Mezinárodní den tance

Mezinárodní den tance se po celém světě slaví od roku 1982 29. dubna jako připomínka narození velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea (1727). Tento den má být oslavou ...