Porod

Mezinárodní den porodních asistentek

Veronika Tůmová
05.05.2011

Dnes, 5. května, si nejen u nás, ale po celém světě připomeneme význam práce porodních asistentek.

Mezinárodní konfederace porodních asistentek oslavuje svou profesi každoročně 5. května od roku 1992. 12. května podle americké asociace zdravotních sester následuje jejich svátek, jako den uznání pro všechny zdravotní sestry všech zaměření. Tato událost má světu ukázat a připomenout důležitost zdravotnického a ošetřovatelského personálu v lékařství a význam práce zejména porodních asistentek, mnohdy nedoceněných a přehlížených.

Porodní asistentka – zapomenutý pojem?

Doba, kdy porodní asistentky běžně navštěvovaly novopečené maminky po porodu, aby jim pomohly, zkontrolovaly, jak si vedou, a poradily, když si nevěděly rady, je u nás již minulostí.

Tato služba sice stále existuje, ale bývá těžko dostupná, mimo jiné i z finančních důvodů. Maminky jsou tak většinou zasypané množstvím informací a úkolů už v porodnici a po propuštění jim nezbývá nic jiného, než si s miminkem poradit samy.

Někdo může mít dokonce dojem, že pojem porodní asistentka do moderního porodnictví nepatří, opak je však pravdou.

Co je úkolem porodní asistentky?

Porodní asistentka má za úkol pomoci ženě s novou a nesnadnou rolí matky a samozřejmě jí poskytnout i psychickou podporu. Poradí s technikou kojení, přebalování a koupání, zodpoví důležité otázky i ohledně zdravotního stavu zotavující se matky, zkrátka mnohonásobně ulehčí obtížnou a neznámou situaci novopečené mamince i jejímu okolí. Porodní asistentka by měla být takto k dispozici po celou dobu šestinedělí.

Služba porodní asistentky bývá často spojována pouze s porodem doma, který u nás dosud není běžný. Jsou hojně využívány například v Anglii, ale i v jiných státech Evropské unie, kde je tento způsob porodu přirozenou záležitostí, ale kde se pod jejich vedením konají i prenatální poradenství, kurzy, cvičení apod. Tyto služby porodní asistentky, včetně doprovodu a úplné přípravy k porodu je možné využít u nás, jde však obvykle o služby soukromé, ne vždy hrazené pojišťovnou.

V některém z příštích článků se podíváme podrobnějí na domácí porody.

 

Autor: Veronika Tůmová

Životní styl po porodu
Ostropestřec mariánský - bylinky pro zdraví

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Jarní očista jater a žlučníku
Čínská medicína

Jarní očista jater a žlučníku

10.05.2011

Podle čínské filozofie existuje pět základních druhů energií, které ovlivňují složení člověka. Člověk jako součást vesmíru v sobě zahrnuje všech pět prvků a ty ovlivňují lidskou ro ...

Mezinárodní den tance
Tanec

Mezinárodní den tance

Mezinárodní den tance se po celém světě slaví od roku 1982 29. dubna jako připomínka narození velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea (1727). Tento den má být oslavou ...