Cukrovka

Těhotenská cukrovka

Kateřina Loyková
09.02.2009

Gestační diabetes mellitus neboli těhotenská cukrovka je intolerance glukózy různého stupně, která je charakterizována vznikem v průběhu těhotenství, nejčastěji po 20. týdnu gravidity, a úpravou po porodu. Výskyt v populaci je 2 až 4 %.

V těhotenství produkují nadledviny a také placenta velké množství hormonů, z nichž některé působí proti inzulinu. Slinivka zdravé těhotné ženy na tento proces reaguje vyšší produkcí inzulínu. Slinivka ženy, která má dědičné dispozice k cukrovce, tento stav nezvládne, dochází tak ke zvýšené hladině cukru v krvi.

Tato inzulinorezistence, která v průběhu těhotenství stoupá, dosahuje maxima v době mezi 24. - 30. týdnem gravidity, kdy nejčastěji přítomnost této poruchy diagnostikujeme.

Gestační diabetes rozdělujeme do dvou tříd - třída A - odpovídá poruše glukózové tolerance, třída B - odpovídá diabetu.

Na přítomnost gestačního diabetu jsou v graviditě vyšetřovány rizikové skupiny pacientek. Jedná se o ženy, které mají diabetes mellitus v rodině ( zejména v rodině matky), obézní  ženy, ženy starší 35 let a ženy s anamnézou porodu plodu těžšího než 4000g. Další rizikovou skupinou jsou ženy s opakovanými spontánními potraty, porodem mrtvého plodu v předchozím těhotenství, hypertenzí (vysoký krevní tlak) či anamnézou preeklampsie (patologický stav těhotenství).

Diagnostika gestačního diabetu spočívá v provedení oGTT (orální glukózový toleranční test), tento se provádí mezi 24. - 28. týdnem těhotenství.

oGTT -  po požití 75g glukózy  - sleduje schopnost metabolizovat glukózu, zajímá nás glykemie (hodnota krevního cukru) na lačno, která by měla být do 5,5mmol/l, dále glykemie za 60minut (do 8,8mmol/l) a za 120 minut po podání glukózy ( do 7,7mmol/l.

Léčba těhotenské cukrovky

V případě zjištění gestačního diabetu doporučujeme dietu s obsahem sacharidů 275 - 325g na den. U obézních žen může být obsah sacharidů v dietě menší.  Vysvětlením diabetické diety se zabývají nutriční asistentky a diabetologické sestry či lékař v Diabetologickém centru. Zde by měly být ženy s gestačním diabetem v průběhu gravidity sledovány.

Tam, kde dietní režim nestačí ke zvládnutí diabetu, je třeba zahájit podávání inzulinu. Inzulinovou léčbu zahajujeme tehdy, pokud hodnota glykémie po jídle je vyšší ne 8,0mmol/l. Perorální antidiabetika jsou v graviditě kontraindikovány.

Součástí léčby by měl být těhotenský tělocvik, který prokazatelně zlepšuje toleranci glukózy. Sledování glykémií se provádí formou měření glukometrem a formou glykemických profilů, měřených alespoň jednou týdně, měření  provádíme před jídlem a cca 2 hodiny po jídle. Hodnoty by neměly přesáhnout  na lačno 5,5mmol/l, po jídle 7,8mmol/l.

Gestační diabetes většinou mizí ihned po porodu i tam, kde byl v průběhu těhotenství léčen inzulinem. Nemocné zůstávají v evidenci diabetologických ambulancí. Do 3-6 měsíců po porodu je třeba opakovat oGTT a neklasifikovat poruchu. I v případě, že se tolerance glukózy upraví, trvá zvýšené riziko vzniku diabetu.

Autor: Kateřina Loyková

Diabetická dieta
Pylová alergie - polinóza

Další články

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...