zdroj: pixabay.com
Dětské nemoci

Pediatři - hrozí jejich zrušení?

Jitka Suchánková
17.06.2016

S lékařem se člověk setkává od samého narození. Po propuštění z porodnice je novorozenec registrovaný u obvodního dětského lékaře, kterého mu vybere jeho matka. Ke svému pediatrovi může dítě chodit až do doby, než dovrší 19 let věku.

Pediatr léčí nejenom dětské nemoci nebo akutní záležitosti, ale stará se také o očkování dětí a preventivní prohlídky. Téměř dva miliony dětí v České republice mají aktuálně svého pediatra - teď ale hrozí, že tomu tak dál již nebude.

Pediatři a novela zákona

Ministerstvo zdravotnictví požaduje zrušit obor praktický lékař pro děti a dorost, přesněji řečeno sloučit tento obor s oborem dětského lékařství. Novelu zákona ministerstvo navrhlo už na jaře loňského roku, v Parlamentu ČR se má aktuálně projednávat v současné době. Proti navrhované novele zákona vystupují jak rodiče dětí, tak i část odborné veřejnosti. Existují petice proti tomuto návrhu, které do dnešního dne podepsalo více než sto tisíc lidí. Své negativní stanovisko k tomuto návrhu vyjadřují také celé organizace a odborné společnosti, jako např. Dětský fond OSN - UNICEF, česká kancelář Světové zdravotnické organizace (WHO), prezident Evropské konfederace primárních pediatrů a také výbory českých odborných zdravotnických společností.

Argumenty proti novele o zrušení pediatrů

  • pediatři se starají o 20 % populace a potřebují k tomu patřičné zázemí
  • práce praktického pediatra je odlišná od práce nemocničního dětského lékaře a nelze ji zpochybňovat ani vytlačit
  • zrušením praktických pediatrů by došlo k rozkladu celého zdravotního systému
  • nelze zapomínat na úlohu pediatra v oblasti preventivní a sociální péče
  • sloučením praktického a nemocničního pediatra by oba obory ztratily na ceně a přišly by o odbornou specifikaci
  • náš současný systém primární péče o děti je nejen efektivní, ale také levný, navíc je vzorem pro ostatní evropské země
  • změnu nepožadují ani rodiče dětí, ani pediatři, dokonce ani zdravotní pojišťovny

Pediatři na vymření?

Je tedy tento krok nezbytný? Možná by ministerstvo mělo řešit spíše to, že praktických lékařů pro děti a dorost ubývá jaksi přirozeně. Průměrný věk těchto pediatrů se totiž neustále zvyšuje, to je určitě alarmující fakt.

Sousední Polsko má už zkušenost se stejným problémem za sebou - obor praktických lékařů pro děti a dorost před časem zrušilo. Po čase ovšem pochopilo, že toto není správná cesta pro zdravotnický systém a polští pediatři prožili svoje znovuzrození. Čeká Českou republiku podobný scénář?

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Krásná a zdravá pleť po úpravě jídelníčku
Rady, jak na jet lag

Další články

Rebarbora - zdravá i život ohrožující zelenina
Ovoce a zelenina

Rebarbora - zdravá i život ohrožující zelenina

29.05.2016

Rebarbora je zelenina více tváří - je velmi zdravá a nebezpečná zároveň. Proto je její správná příprava tak důležitá. Teprve když správně zacházíte s kyselinou šťavelovou, kterou r ...