zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Rady, jak na jet lag

Michaela Chylková
12.07.2016

Nastalo období prázdnin a dovolených, kdy mnozí z nás vyrážejí na daleké cesty. Letecká doprava je nejrychlejším pojítkem mezi vzdálenými destinacemi a časová pásma většinou překonáváme bez obtíží. Tělo však často reaguje na rozhození spánkového rytmu velkou únavou, podrážděností, malátností a bolestí hlavy. Jak tomu předejít?

Jet lag neboli pásmová nemoc

Nástrahou dalekého cestování je kromě jiných nepřijemností (průjem, zácpa, nepravidelný menstruační cyklus a další) také obávaný jet lag neboli pásmová nemoc, která zahrnuje řadu obtíží. Nejčastěji se jedná o únavu, nespavost, mírnou depresi, dezorientaci a malátnost. Příznaky bývají horší při letech směrem na východ.

Jet lag se objevuje při rychlém překonání několika časových zón najednou a po dlouhém letu nás dokáže na pár dní pěkně potrápit. Abychom úspěšně čelili pásmové nemoci, je třeba přenastavit své biologické hodiny. Jet lag nevyžaduje léčbu, organismus se změně spánkového rytmu postupně přizpůsobí, všeobecně lze mluvit o úpravě do tří dnů, někoho však jet lag může zlobit i týden. Jediná možnost, jak tělu pomoci, je příprava před samotnou cestou.

Předcházení příznaků - přelstěte jet lag jednoduchými tipy

  • čas probuzení i spánku upravujeme s předstihem před plánovanou cestou
  • během letu dodržujeme pitný režim
  • omezíme (nejlépe zcela vynecháme) alkohol, kofein a sycené nápoje
  • spánek si v letadle dopřáváme pouze tehdy, je-li v cílové destinaci noc
  • přirozené světlo je nejlepším přírodním lékem na jet lag, proto se po příletu co nejvíce vystavujeme slunci
  • před ulehnutím si dopřejeme lehkou pohybovou aktivitu, ta pomůže se synchronizací spánkového rytmu
  • ke korekci spánku lze užít melatonin

Jet lag a přirozená souvislost s výší melatoninu v těle

Melatonin je přirozený hormon tvořící se v epifýze a podílí se na řízení cirkadiálního rytmu. V České republice je melatonin k dostání pouze na lékařský předpis, na Slovensku je volně dostupný v lékárnách bez receptu. Doporučuje se užít jednu tabletu cca hodinu před předpokládaným spánkem. Pozor, užívání není vhodné pro těhotné, kojící ženy a pacienty s autoimunitním onemocněním.

Pokud odmítáme užívání léků, zkusme sáhnout po třešňovém džusu, který napomáhá zvyšovat hladinu melatoninu přirozenou cestou.

Jet lag - jak tělo navyknout na posun času?

Vyrovnání se s výrazným posunem času je hodně variabilní a individuální. Každý člověk reaguje jinak, každý si tak vlastními pokusy musí najít ten správný fígl.

Důležitá informace na závěr - pokud náš pobyt v cílové destinaci nepřekročí 3 dny, je lepší se novému časovému posunu nepřizpůsobovat, protože než se nám to podaří, letíme zase zpátky. Pokud je to možné, aktivity plánujeme v domovském čase a biologické hodiny zbytečně nepřenastavujeme.

Foto: Pixabay.com

Autor: Michaela Chylková

Pediatři - hrozí jejich zrušení?
Letní průjmy - čemu se na dovolené vyhnout?

Další články

Senná rýma - příznaky, léčba a prevence
Alergie

Senná rýma - příznaky, léčba a prevence

30.05.2016

Senná rýma je pylová alergie. Jde o stav, kdy imunitní systém přehnaně reaguje na některé neškodné podněty, např. pylová zrna, prach, roztoče, zvířecí srst či některé potraviny.