zdroj: pixabay.com
Alergie

Vyrážky z travin - luční dermatitida

Veronika Tůmová
07.06.2016

Stává se vám, že se během dne projdete po rozkvetlé louce nebo v místech s neposečenou trávou a večer máte nohy plné rudých svědivých skvrn nebo i puchýřů? Divíte se, kde jste k nim přišli a nevíte, co s tím? Jde nejspíš o alergickou reakci, která se může projevit zvlášť u lidí, kteří už mají zkušenosti s alergií na pyly, tedy sennou rýmou.

Co je luční dermatitida?

Jde o vyrážku způsobenou některými druhy trav a jiných rostlin, které ve spojení s UV zářením vyvolávají tyto druhy alergických reakcí. Dlouhé hojení a zejména dlouhodobě trvající barevné změny na kůži jsou u této vyrážky zcela typické.

Léčba a prevence

Účinnou prevencí jsou v tomto případě pouze dlouhé kalhoty. Nejlepší variantou je úplně se při této alergii vyhýbat travnatým plochám s evidentně neudržovanou a přerostlou trávou, nebo se do těchto míst vypravovat chráněni vysokými holinkami a dlouhými nohavicemi.

Rychlejšímu hojení pomáhá včasná léčba místními kortikoidními přípravky (roztoky, mléka, krémy), které může předepsat na základě vyšetření kožní lékař. Bez lékařského předpisu tyto přípravky dostupné nejsou.

Jaká je podobnost s kopřivkou?

Kopřivka je kožní onemocnění projevující se výsevem svědivých pupenů. Kopřivkové projevy zpravidla vznikají po kontaktu s fyzikálním činitelem či alergenem. Mizí do 24 hodin, kdy se hojí úplným obnovením kožního povrchu bez vzniku jizev. Kopřivka nejčastěji postihuje dospívající a mladé dospělé. Příčina kopřivky může být neznámá (idiopatická), imunologická či neimunologická. Nejčastější alergeny jsou potraviny, léky, latex či kovy. Na zhoršení kopřivkových projevů se může značnou mírou podílet i psychický stres.

Zdroj: www.spektrumzdravi.cz, www.proalergiky.cz (D. Kaňovská)

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Lepek - klady, zápory a příznaky intolerance
Což takhle dát si špenát?

Další články