Rýma

Existuje efektivní léčba rýmy?

Veronika Tůmová
03.04.2012

Máme tu začátek jara a s ním typické počasí, kdy různé formy nachlazení číhají na každého z nás. Náhlé výkyvy teplot a předčasné odložení zimních svršků tak obvykle končí přinejmenším pořádnou rýmou.

Rýma nás obtěžuje, omezuje, zkrátka znepříjemňuje nám každý den. Poradíme vám, jak zmírnit její příznaky a zkrátit dobu trvání. Důležité je však dbát na její doléčení, jinak může dojít k vyvolání závažnějších potíží, jako je zánět dutin, nebo zejména u dětí, zánět středního ucha.

Rýma – co o ní víme?

Přestože rýmu považujeme za naprostou banalitu a zřejmě také za každoroční “nutné zlo“, většina z nás o její efektivní léčbě ani o prevenci neví skoro nic. Jde opravdu jen o naši běžnou reakci na změny ročních období a nezbývá nám nic jiného, než ji přetrpět?

Rýma, neboli infekce horních cest dýchacích je nejčastější příčinou našich absencí v zaměstnání a ve škole, v průměru jí trpíme asi 3x ročně, děti i častěji. Dlouhodobě neléčená rýma může vést k vážným potížím, jako je např. nedoslýchavost nebo zhoršená artikulace.

Pozor při užívání nosních kapek

Ucpaný nos a znesnadnění dýchání nás obvykle rychle přiměje sáhnout po nosních kapkách, někdy dokonce stejně často jako po kapesníku. Tímto způsobem však může dojít k předávkování nosními kapkami i k závislosti na účinné látce v nich obsažené. Nosní kapky samy o sobě však rýmu neléčí, jen nás na chvíli zbaví neschopnosti volně dýchat.

Správné užití nosních kapek znamená nepřesáhnout dobu jejich aplikování, což je 5 – 7 dní, dále nepoužívat kapky s další osobou a neskladovat je dlouhodobě v lékárničce s tím, že je všichni v rodině můžeme používat opakovaně při dalších nákazách.

Závislost na nosních kapkách vzniklá dlouhodobým užitím a nesprávnou aplikací, vede k opačné reakci nosní sliznice na podaný lék. Výsledkem je otok, vážné podráždění i krvácivost a nenávratné poškození sliznice a jejích funkcí.

Mořská sůl - nejlepší lék na rýmu

Dříve se praktikovaly výplachy nosu solným roztokem, šlo však o velmi nepříjemnou záležitost, zejména pro nejmenší pacienty. Dnes máme na výběr z řady moderních přípravků, které přinášejí šetrné ošetření a stejně účinný efekt. Ozdravující síla roztoků přírodní mořské vody je skutečně nejlepším řešením při husté, nevodnaté rýmě. Odborníci doporučují používat je ve vhodné kombinaci s nosními kapkami (dekongestanty).

Roztoky mořské vody šetrně omyjí nosní sliznici, odstraní sekret a zajistí tak lepší kontakt léku s tkání, zároveň předchází vzniku zánětu vedlejších nosních dutin a středouší a také nepříjemnému vzniku bolestivých strupů v nose.

Na našem trhu existují fyziologické roztoky mořské vody, jsou k dostání i ve variantě pro děti od 0 do 3 let, a tak samozřejmě neštípou ani nepálí. Použití těchto přípravků je velmi jednoduché a přináší rychlou úlevu, jsou vhodné i jako prevence.

Autor: Veronika Tůmová

Jak žít s nemocí motýlích křídel?
Svalová dystrofie

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Duševní pohoda
Stres

Duševní pohoda

13.04.2012

Zimní období, ale i začátek jarního, jsou velice plodné na epidemie chřipek a různých nachlazení. Tělo je nastavené přijímat okolní negace včetně mikrobů. Za to může nedostatek slu ...

Je schizofrenie nemoc géniů?
Schizofrenie

Je schizofrenie nemoc géniů?

12.04.2012

Schizofrenie je nemoc mnoha podob, druhů a příznaků, je opředena řadou mýtů a v jejích příčinách je stále mnoho otazníků. Je zajímavé, že byla prokletím mnoha velikánů a slavných o ...

Děti a rozvody rodičů
Vztahy v rodině

Děti a rozvody rodičů

04.04.2012

Někdy se stane, že vztah přestane fungovat a mezi partnery dochází k čím dál větším konfliktům, které nakonec vyústí v přesvědčení, že dál už spolu prostě žít nemohou. V nedávném č ...