zdroj: pixabay.com
Rodiče a děti

Poprázdninový syndrom - jak ho zvládnout a pomoci dětem zpět do školních lavic?

Veronika Tůmová
07.09.2019

Prázdniny jsou v nenávratnu a všichni si pomalu zvykáme na opětovný školní a školkový režim svých dětí, stejně jako na to, že i my máme větší část své dovolené za sebou a jsou před námi zase jen dny pracovního stereotypu. Zvyknout si na brzké ranní vstávání, povinnosti a potřebu jistého výkonu však může v těchto dnech dělat největší problémy právě dětem.

Žijeme v době nejrůznějších syndromů, proto i tento stav nazýváme jak jinak než syndromem poprázdninovým. Jak ho zvládáte vy jako rodiče a jak vaše děti? Pokud spíš hůř než líp, zkuste zvolnit, nic neuspěchat, nezabřednout do stresu a především, dopřávat si kvalitní odpočinek a spánek.

Škola volá!

Prázdniny znamenají bezstarostnost, uvolněný režim, zábavu s kamarády, výlety, moře, zkrátka všechno možné, jen ne myšlenky na školu a plnění povinností. Během prázdnin obvykle neřešíme ani pozdní vstávání našich ratolestí a s tím spojené ponocování. Tohle všechno však má svůj čas a nyní jsme opět na začátku nového školního roku, který znamená znovuzavedení určitých pravidel. Příprava na školu by měla být pozvolná a měla by pomalu začínat už na konci prázdnin, nejpozději v posledním srpnovém týdnu. Přechod zpět ke školním povinnostem pak nebude tak břitký, ostatně i připravenost žáka bude pak ve škole jistě oceněna. Chybí dítěti elán a energie? Je unavené a bez nálady? Rodiče by měli co nejdříve znovu nastolit režim brzkého odchodu do postele a tento režim dodržovat, bez ohledu na protesty.

Nezdravé prostředí ve školních třídách - jak ovlivňuje zdraví našich dětí?

Vezměte děti na školní nákupy

U starších dětí, například v posledních ročnících základní školy, zřejmě už nebude váš dohled tak nutný a jistě ani oceňovaný. Malé děti však potřebují naši pomoc i podporu. A zvlášť děti, které potřebují více času na změny, bude dobré vrátit zpět ke každodennímu rituálu rozhodně dříve než poslední prázdninový víkend. Bude nutné znovu nastavit určitý režim a pomoci dítěti zkontrolovat vše, co bude pro první dny školního roku potřebovat. Pořizování školní výbavy neodkládejte na poslední chvíli, i vy sami si tak ušetříte spoustu nervů a složitého shánění. Děti zapojte do těchto příprav i nákupů, dovolte mu vybrat si některé pomůcky podle jeho představ. To mu pomůže začít se na školu těšit, pochlubit se kamarádům apod. Téma návratu do školy by rozhodně mělo být v rodině téma pozitivní, ne něco, co by mělo dítě vnímat jako nutné zlo.

Se školou přichází podzim, posilujte dětskou imunitu!

Jak víme, nástup do školy znamená také velmi rychlý konec léta a začátek podzimu, tedy období, které opět vezme útokem imunitní systém nás všech, a především dětí. Dohlédněte proto na zvýšený příjem vitaminů, pitný režim a celkovou podporu zdraví vašeho malého školáka. Ještě nějakou dobu budeme mít na zahrádkách dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, využijte toho a připravujte je svým dětem na talíř co možná nejčastěji, nezapomínejte ani na zdravé a vyvážené školní svačinky. Pak už nezbývá než popřát dětem úspěch a spolu s nimi se pustit do dalšího školního roku, který nám právě začíná.

Recepty na svačiny do školky: Jde to i zdravě, chutně a s fantazií

Zdroj: Modrykonik.cz, Psychoterapie-andel.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Je rostlinné mléko dobrým zdrojem vápníku?
Konec přispívání pojišťoven na brýle?

Další články

Češi a zdravý životní styl
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Češi a zdravý životní styl

Na co dbát, abychom byli zdraví a vitální? Jaký je přístup společnosti ke zdravému životnímu stylu? Jaká je situace v naší zemi, v menších a velkých městech a ve srovnání se světem ...