zdroj: Shutterstock.com
Sport a relaxace

Cvičení na závěsných systémech – využijte vlastní váhu k posílení celého těla!

Veronika Matoušová
11.06.2021

V posledních letech se rozšířil trend cvičení na závěsných systémech. Není divu, jedná se o efektivní a náročné posilování, při kterém zapojujete všechny svalové skupiny a dost se u toho zapotíte. Tato pomůcka je dnes již v každém fitness centru a jedná se také o oblíbenou součást domácího vybavení. Některá pohybová studia nabízí také speciální lekce cvičení jen na těchto závěsných systémech. Jak poznáte, jestli je tento druh cvičení vhodný i pro vás?

Využití celého těla při kontrolovaném pohybu

Základním principem je cvičení v závěsu s váhou vlastního těla. Mezi základní pohyby patří tlak, tah, dřep, vzpor, rotace, předklon a výpad. Při každém pohybu je využíváno celé tělo jako koordinovaný celek. Tím zároveň zlepšujete stabilitu, pružnost a koordinaci. Jako první a také nejznámější systémy jsou značky TRX, a přestože dnes již existuje i řada jiných značek tohoto systému, fungují všechny na stejném principu. Původně byl tento druh cvičení určen pro efektivní posilování celého těla mezi vojáky, kteří často neměli potřebné prostory a vybavení. Časem se ale dostaly tyto závěsné systémy do povědomí široké veřejnosti.

Výhody závěsného systému

Velkou výhodou těchto popruhů je jejich široké využití. Díky tomuto cvičení komplexně procvičíte a posílíte celé tělo, vyrýsujete paže, nohy i břišní svaly. Další nespornou výhodou je jejich snadná přenosnost. Můžete je mít s sebou kdekoliv, popruhy jsou skladné, lehké a můžete je připevnit na jakékoliv tyči (například na venkovních hřištích) nebo doma pomocí dveří. K pořízení tohoto systému tak opravdu nepotřebujete mít doma nic speciálního. Na závěsném systému si také snadno zvolíte optimální obtížnost a postupně lze díky variabilitě cviků přidat nebo ubrat zátěž. Ta se dá lehce ovládat například při cvičení vestoje zejména pomocí náklonu těla – čím je náklon větší, tím je cvik obtíženější. Vždy platí, že popruhy by měly být během cvičení neustále napnuté.

Pro koho není cvičení vhodné

Pozor by si měli dát na tento způsob cvičení úplní začátečníci a lidé s funkčními poruchami těla. Cvičení na závěsných systémech vyžaduje dobrou koordinaci a správné nastavení kloubů. Proto je dobré, když má daný jedinec již nějaké pohybové zkušenosti a dokáže lépe zvládat koordinaci jednotlivých částí těla. Oproti tomu začátečník hůře vnímá své tělo a může tak přetížit měkké tkáně, klouby nebo se zranit. Správné techniky dosáhnete vždy kontrolovaným pohybem. Při trhavých pohybech hrozí zranění zejména zádových svalů. Pro někoho výhodou, pro jiného nevýhodou může být také vyšší náročnost. I lehčí základní cviky mohou být na závěsných systémech obtížnější. Cviky prováděné ve vzduchu mohou být pro někoho obtížně realizovatelné z důvodu chybějící opory. Náročnější mohou být ale také verze dřepů, výpadů nebo kliků.

Navyšte sílu a zlepšete koordinaci!

Cvičení na závěsných systémech dokáže navýšit vaši sílu, vytvarovat a zpevnit tělo a v neposlední řadě díky jednomu takovému popruhu pěkně posílíte veškeré části svalů. Jedná se tedy bezpochyby o velice variabilní cvičící nástroj, na kterém můžete své tělo dost potrápit. Odměnou vám bude síla, pružnost a lepší stabilita i koordinace. Závěsný systém vám ale také dobře poslouží například při protahování. Pokud je však vaším cílem výraznější síla a růst objemu svalů, je potřeba postupně do tréninku přidat také jinou zátěž. Stále platí, že závěsný systém pracuje s váhou vlastního těla. Proto je potřeba k rozvoji síly a nárůstu svalů postupem času zatěžovat svaly více než jen přes vlastní váhu.

Do závěsných systémů se určitě vyplatí investovat, protože vám umožní cvičit široké spektrum cviků, které i z pohodlí domova zařadíte do svého plánu a procvičíte jimi celé tělo. Není potřeba pro tento druh cvičení vyhradit speciální velké místo, ani nejde o finančně nákladnou záležitost. Příznivcům posilování by tak tyto popruhy neměly doma chybět.

Cvičte s odporovou gumou: Je to skvělý a univerzální pomocník

Kalisthenika jako cvičení bez pomůcek

Autor: Veronika Matoušová

Přírodní lékárnička: Léčivé květy a listy červnových bylinek
Letní zdravotní prevence u dětí

Další články

22.5. – Mezinárodní den pro biologickou diverzitu
Nemoci a léčba

22.5. – Mezinárodní den pro biologickou diverzitu

22.05.2021

Mezinárodní den biodiverzity, tedy přírodní rozmanitosti, má informovat veřejnost o potřebě ji chránit. Chránit a respektovat naše životní prostředí, přírodu, živočišné druhy a ros ...