zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Akutní střevní a žaludeční katar: Zbavte se gastroenterokolitidy co nejrychleji

Veronika Tůmová
25.05.2021

Tahle nepříjemná záležitost může postihnout pouze některé úseky střeva, ale i tenké a tlusté střevo současně. Nejčastěji však postihuje žaludek, tenké a tlusté střevo. Známe ji pod názvem střevní katar či střevní chřipka, odborný název je však akutní gastroenterokolitida.

Jde o virovou nebo bakteriální nákazu, jejímž důsledkem je akutní zánět žaludku, trávicího ústrojí a střev. Inkubační doba je od několika hodin do zhruba pěti dnů, někdy i déle. Příčiny bývají často v určitých potravinách, jejich těžké stravitelnosti či špatné hygieně při jejich zpracování, původ nemoci však může být také ryze infekční.

Co je žaludeční katar?

Prudký žaludeční katar je podobná potíž, s odborným názvem akutní gastritida, lidově označovaný jednoduše jako zkažený žaludek. K němu dospěl snad každý z nás, když ne jindy, tak určitě například o svátcích a při nějaké bujaré oslavě. Může nás postihnout po větším přejedení, po mastném pokrmu, na který nejsme zvyklí, po požití ne úplně čerstvých potravin, po mletém mase, majonéze a majonézových salátech, starších uzeninách, rybách apod. Potíže se mohou objevit jen u lidí s citlivějším žaludkem, zatímco ostatní, kteří jedli stejný pokrm, zůstanou bez příznaků. K příznakům patří především nechutenství až odpor k jídlu, bolest v nadbříšku, pocit nevolnosti a zvracení.

Co všechno mohou u žen znamenat bolesti v podbřišku? 

Střevní katar, jeho příčiny a příznaky

Příčiny střevního kataru bývají podobné jako u prudkého žaludečního kataru. Rizikovými faktory jsou v tomto případě rovněž pokrmy z mletého masa, ale i konzervy, prejty, jitrnice a další zabijačkové pochutiny, uzeniny, majonézové saláty, naložené ryby, paštiky apod. Hlavním příznakem je průjem objevující se několik hodin po požití závadné potraviny. Předcházejí mu bolesti v břiše, někdy i bolesti hlavy, únava, malátnost, zvracení a teplota. Pomoci může už první a jen jedno vyprázdnění, někdy naopak problémy přetrvávají i několik dnů.

Dbejte správné a důsledné prevence

Prevencí je samozřejmě důslednost v hygienických návycích, vyvarování se konzumace staršího masa i dalších potravin, tučných jídel, nemytého ovoce a zeleniny apod. Střevní chřipka se navíc šíří vzduchem. Hlavně u dětí a seniorů je nutná prevence, u těchto rizikových skupin může hrozit dehydratace a vyčerpání organismu. Střevní chřipka bývá také častou nepříjemností v těhotenství, tehdy je vhodné navštívit svého lékaře, který poradí s nejvhodnějším druhem léčby. V jiných případech léčba obvykle spočívá především v nasazení přísné diety až jedno či dvoudenní hladovky, v nutných případech pak pomůžou i léky.

První pomoc a dieta

Průjem ani zvracení se zprvu nesnažíme zastavit léky k tomu určenými, zkažená potravina musí co nejrychleji opustit organismus a tělo samo nejlépe ví, jak ji vypudit. Někdy dochází k neustálému nucení na zvracení či samotnému zvracení, i když už je žaludek naprosto prázdný, i průjmy mohou přetrvávat. Můžeme si pak pomoci například živočišným uhlím. Důležitý je dostatečný příjem tekutin v podobě čisté vody nebo bylinných vlažných čajů. Při závažném průběhu pak lékař doporučí další léky. Úprava jídelníčku je ze začátku velmi jednoduchá – první dva dny bude nejvhodnější úplná hladovka. Trávicí systém si odpočine, střeva i žaludek se dokonale pročistí a nic je v tomto stavu nepodráždí. Je však stále třeba hodně pít. Podáváme hořký čaj – nejprve po lžičkách, později i po doušcích. V případě dobré snášenlivosti můžeme čaj osladit, další den pak podat po lžičkách nemastnou polévku. Podle stavu pacienta pak v dalších dnech můžeme začít podávat například bramborovou kaši, pudink, ovocné pyré nebo kompot, dále pak nízkotučný tvaroh a piškoty, kousek vařeného libového masa, vaječnou sedlinu apod.

Střevní chřipka a jak se jí bránit

Autor: Veronika Tůmová

22.5. – Mezinárodní den pro biologickou diverzitu
Jak rozpoznat a otestovat, na který sport se hodí vaše dítě?

Další články