zdroj: Shutterstock.com
Rodiče a děti

Jak rozpoznat a otestovat, na který sport se hodí vaše dítě?

Michaela Chylková
28.05.2021

Atletika, tenis, fotbal nebo balet...Váháte, na který sport vaše dítě přihlásit? Ke sportu má předpoklady každé dítě, jen je třeba zjistit, pro jaký pohyb má vaše dítě vlohy.

Jak vybrat vhodný sport pro vaše dítě

Výběr vhodného sportu pro vaše dítě by se měl řídit třemi aspekty: 

  1. Tím, co dítě baví. 
  2. Pro jaký sport má dítě předpoklady.
  3. Podmínky v okolí bydliště pro zvolený sport. 

Dobrou variantou, jak si poradit s vhodným výběrem dítěte pro daný sport, je umožnit dítěti postupně si projít třemi či čtyřmi rozdílnými typy sportů, tak dítě zjistí, co ho baví, a rodič odhalí, pro co má, nebo nemá dítě předpoklady. 

Ideální čas, když začít hledat vhodný kroužek pro své dítě

Nejvhodnější je, když děti začnou ještě v předškolním věku navštěvovat kroužky všesportovní pohybové průpravy a začátkem školní docházky se začnou orientovat na sportovní odvětví, která by je bavila a mohly by pro ně mít předpoklady. A kdy by se měly děti začít věnovat sportu tak, aby byl rozvinut talent? To je poměrně složitá problematika. Třeba s gymnastikou je třeba začít opravdu v brzkém věku, stejně tak s hokejem, naopak později může dítě začít s atletikou. 

Kolik hodin týdně by mělo trávit dítě pohybem?

Není jasně definován počet hodin, které dítě pohybem tráví, ale jak tyto hodiny probíhají. Pro normální vývoj dítěte je naprosté minimum hodina spontánního pohybu denně (skotačení, hraní, dovádění, lezení, běhání apod.). Ale u nevhodně vedeného tréninku, který je příliš jednostranný, je i hodina týdně dost. 

Klesá zájem dětí o sport? 

V dnešní době nelze oběcně říci, zda zájem o sport u dětí klesá, je třeba brát v potaz spoustu dalších faktorů. Jak moc silný nebo slabý je daný ročník, ale i jak se postupně rozšiřuje nabídka. Vedle sportu hraje roli i nabídka jiných kroužků (angličtina, keramika apod.), pak tu máme samozřejmě počítače, televizi, tablety a mobily, díky kterým dítě netouží po aktivní činnosti. 

Jak začít běhat a už nepřestat?

Kdy začít učit děti na lyžích? 

Autor: Michaela Chylková

Akutní střevní a žaludeční katar: Zbavte se gastroenterokolitidy co nejrychleji
14.6. – Světový den dárců krve

Další články

Nošení roušek (nejen) v období pylových alergií
Nemoci a léčba

Nošení roušek (nejen) v období pylových alergií

13.05.2021

Od 10. května je stále nutné nosit roušku nebo respirátor venku, ale jen tam, kde se potkají minimálně dvě osoby ve vzdálenosti menší než dva metry, pokud to nejsou členové jedné d ...