zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Zlepšete imunitu vaší pleti: Bude krásná a lépe zvládne chladné období

Pavlína Klaudová
17.09.2022

Pokud mluvíme o imunitě, myslíme hlavně na celkovou odolnost lidského organismu. Jeho součástí je také vaše pleť, která potřebuje dodat vše potřebné k tomu, aby zvládla náročné období chladu bez větší újmy. Na čem můžete zapracovat už teď v září?

I pleť je součástí imunitního systému

Bez nadsázky lze říct, že v jakém stavu je váš imunitní systém, v takovém je i vaše pleť. Vše začíná ve střevech. Zdravý střevní mikrobiom má s pokožkou totiž společného více, než by se na první pohled mohlo zdát. Prospěšné bifidobakterie pomohou pokožce obnovení a sníží projevy zánětlivých reakcí. Pokud je kožní bariéra poškozena, je otevřenou bránou pro pronikání škodlivých bakterií, které mohou způsobit její vysušení, podráždění a následný vznik infekčních ložisek. Narušenou kožní bariéru můžete ošetřit přidáním složek, které jsou jí přirozeně vlastní. Jsou to například ceramidy a omega mastné kyseliny.

Dodejte pleti potřebné vitamíny zvenčí i zevnitř

Díky posílení imunitního systému a kožní bariéry má vaše pokožka ty nejlepší podmínky k tomu, aby dokázala přežít bez úhony nadcházející podzimní plískanice i zimní nepohodlí. Dodejte jí potřebné vitamíny A a C, které jsou silnými antioxidanty, chrání kůži před působením volných radikálů a podporují její vyrovnanou pigmentaci. Vitamín C navíc funguje jako prekurzor tvorby kožního kolagenu a díky němu je pokožka pevnější. Vitamíny D a E podporují hojení poškozené pleti a vitamíny B posilují kožní bariéru, navíc mají rozjasňující účinek.

Zlepšete stav pleti pomocí antioxidantů

Mocné antioxidační látky ve formě vitamínů a minerálů potřebuje vaše pleť jako sůl. Doplnit vnější péči o vnitřní užívání důležitých minerálů se vyplatí. Výborné antioxidační schopnosti a vliv na pokožku, vlasy a nehty mají zinek a selen. Působí v součinnosti s výše jmenovanými vitamíny a starají se o to, aby byla vaše pokožka v perfektním stavu. Podporují hojení a snižují výskyt infekčních ložisek. Což je důležité hlavně u těch, kteří bojují s akné nebo s jinými zánětlivými onemocnění kůže. 

Zařaďte podzimní očistu těla i mysli

Bojujte za lepší pokožku nejen pomocí kosmetického ošetření a přidáním kvalitních doplňků stravy, ale i celkovou změnou jídelníčku vyřazením bílé mouky, cukru a alkoholu. Omezte kávu a pijte více antioxidačního zeleného čaje nebo rooibosu, pokud z nějakého důvodu nemůžete konzumovat produkty s kofeinem. Zlepšete okysličení pleti pohybovou aktivitou a dopřejte si lymfatickou masáž pomocí gua-shi nebo face rolleru. Pocení při cvičení podporuje odvádění škodlivých látek z těla. Pleti pomůže také očista jater a ledvin. 

Zkuste zařadit oblíbené zelené potraviny, ale také produkty s obsahem lykopenu, který má výborný vliv právě na jaterní funkce. Ačkoli se to nemusí zrovna zdát, to, v jakém stavu je vaše pleť, může být způsobeno také nedostatkem kvalitního spánku. Vyberte si také dobrý přírodní peeling, třeba ten založený na rostlinných AHA-kyselinách, které mají nejen výborné exfoliační schopnosti, ale zároveň příliš nezatěžují pokožku a poskytují jí potřebnou výživu. Dostatečně odpočívejte, zkuste zařadit do denního režimu také pravidelnou meditaci. Celkové zklidnění je pro zdraví pleti důležité. Pokud budete dodržovat výše zmíněné body, bude vaše pokožka krásná a spokojená i na podzim a v zimě.

Zdroje: www.healthline.com, www.medicalnewstoday.com
 

Autor: Pavlína Klaudová

Houbaření a s ním spojená zdravotní rizika
Rýžový olej - znáte všechny jeho přínosy pro zdraví?

Další články