Hubnutí, dieta a zdravá strava

Mrkev zlepšuje zrak - mýtus, nebo fakt?

Veronika Tůmová
19.05.2014

Všichni to známe z dětství, jíst mrkev znamená mít zdravé oči. I my to dnes říkáme svým dětem. Možná mnozí z nás přitom ani nepřemýšlí, je-li na tom vůbec něco pravdy. Skutečně obsahuje tato běžná zelenina takové látky, které mohou ovlivnit kvalitu našeho zraku?

“Mrkvička pro zdravá očička“ - holý nesmysl, anebo vědecky dokázaný fakt? Pravda je někde uprostřed.

Čím mrkev očím skutečně prospívá?

Na tom, že konzumace mrkve může našemu zraku prospět, skutečně něco málo je. Jak známo, mrkev obsahuje beta-karoten, látku, z níž v lidském těle vzniká vitamin A. Ten je důležitý pro správnou výživu oční sítnice a tím napomáhá kvalitnímu vnímání zrakového vjemu. Tento efekt však mají i další zraková barviva, jsou to například flavonoidy, zeaxantýn a lutein, která se nacházejí např. v zelené listové zelenině a kukuřici, dále pak omega 3 nenasycené mastné kyseliny, které jsou obsažené např. v rybím tuku. Dostatek vitaminu A kromě toho naleznete také ve vajíčkách, v mléce a v mléčných výrobcích. Pro klid v duši si tedy můžeme říct, že svůj podíl na kvalitě našeho zraku mrkev má, ale ne víc než mnohé další druhy zeleniny nebo ovoce, např. s obsahem vitamínů C a E, které jsou našim očím rovněž prospěšné.

Mrkev a dioptrické vady oka

Mrkvi bychom neměli přisuzovat zázračné vlastnosti. Pokud jde o dioptrické vady zraku a nutnost nošení brýlí, od těch vás konzumace mrkve v žádném případě neochrání. Dalekozrakost ani krátkozrakost nevznikají a ani nemizí vlivem konzumace jakékoliv zeleniny, ovoce ani vitamínových doplňků stravy. Nejčastěji jsou vady zraku vrozené, způsobené geneticky či přirozeným stárnutím.

Nejčastější mýty o tom, co našemu zraku škodí

Kromě zázračného vlivu mrkve na lidský zrak existuje ještě několik omylů o tom, co a jak našim očím škodí.

Čtení při nedostatečném světle

Čtení v pološeru vaše vidění nezhorší, ale rychle unaví oči, které mohou začít pálit i slzet, rozhodně dávejte přednost čtení při dostatečném osvětlení.

Dlouhodobá práce na počítači

Ani celodenní pozorování monitoru vaše oči nepoškodí, zcela jistě je však unaví, je proto rozumné nastavit si správné osvětlení obrazovky a v pravidelných intervalech si udělat přestávku a nechat oči odpočinout. Dlouhodobě sledovat obrazovku vede také k tomu, že člověk méně mrká, čímž oči vysušuje.

Sledování televize zblízka

Toto platilo především v minulých letech, dnešní moderní televizní obrazovky typu LCD nebo plazma jsou již podstatně bezpečnější. Kvalita rozlišení je na vysoké úrovni a stále se zlepšuje, nemáme problém ani s mihotáním či zrněním obrazu.

Foto: Sxc.hu

Autor: Veronika Tůmová

Plastická chirurgie pro krásu i zdraví
Escherichia coli - zákeřná bakterie

Další články

Nejzdravější druhy ovoce a zeleniny
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Nejzdravější druhy ovoce a zeleniny

30.04.2014

Ovoce a zelenina jsou potraviny, ve kterých podle všeho najdeme nejvíc vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek pro naše zdraví. Konzumovat bychom je měli nejčastěji v syrovém ...