zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Vejce a vliv na zdraví: Vajec se nemusíte bát! Proč je dobré je častěji zařadit do jídelníčku?

Kateřina Hájková
13.03.2021

Blížící se Velikonoce připomínají význam a úlohu vajec nejen z hlediska nutričního, ale také z hlediska tradic, v nichž mají, stejně jako ve výživě, doslova ohromný význam. Pověry o škodlivosti kvůli vysokému obsahu cholesterolu můžete rovnou hodit za hlavu. Proč se vajec nemusíte bát?

Jedním z typických symbolů Velikonoc je červená kraslice. To má svůj důvod, protože jak vejce, tak červená barva, symbolizují nový život, který pro naše předky přinášelo po dlouhé, studené a temné zimě jaro, společně s příslibem světla, tepla a úrodnosti. Právě na červeno obarvená vajíčka dávala děvčata chlapcům, do nichž byla zamilovaná (poté, co je vyšlehali pomlázkami, aby přejaly jejich pružnost a mladost).

Zdroj cenných bílkovin i důležitých tuků

Tato silná symbolika souvisí i s významnou nutriční hodnotou vajec, která jsou ve výživě často neprávem démonizována kvůli představě o vysokém obsahu škodlivého cholesterolu. To je ale velká škoda, protože vejce jako takové je zdrojem velmi cenných bílkovin, dokonce nejkvalitnějších z celé živočišné říše: Ty jsou nutné pro budování a zachovávání svalstva i prospívání kostí. Tyto bílkoviny ale nejsou tím jediným, čím vejce prospívají zdraví a čím se podílejí na bezproblémovém chodu lidského organismu.

Chrání před onemocněním očí i Alzheimerem

Vedle kvalitních bílkovin dodají vejce také cenné antioxidanty lutein a zeaxantin snižující riziko onemocnění očí, jako je katarakta nebo makulární degenerace. Kromě toho jsou bohatá na cholin, který patří k vitaminům skupiny B a má zásadní vliv na dobrý stav paměti. Jeho nedostatek zvyšuje riziko Alzheimerovy choroby a dalších psychiatrických chorob souvisejících s poruchami krátkodobé i dlouhodobé paměti. Vedle cholinu jsou vejce rovněž zdrojem vitaminů rozpustných v tucích a omega-3 polynenasycených mastných kyselin podílejících se na udržování zdravé hladiny krevních tuků včetně cholesterolu.

Jak pečovat o pacienta s Alzheimerovou chorobou?

Čím víc cholesterolu sníte, tím méně jej bude tělo produkovat

A dostáváme se k otázce onoho známého a probíraného cholesterolu. Jak to s ním tedy v souvislosti s vejci vlastně je? Pravda je, že vejce cholesterol obsahují. A ne málo. K tomu je však nutno dodat, že samotný příjem cholesterolu je tím posledním, co ovlivňuje jeho celkové množství v těle. Hlavním faktorem je strava celkově, a zejména cukry, které obsahuje. A ač to jistě zní paradoxně, skutečností naopak je, že čím více budete cholesterolu přijímat, tím méně jej budete tělo produkovat. Proto se nemusíte obávat, že by konzumace vajec způsobila prudký vzestup hladiny cholesterolu v krvi.

S klidem můžete snít až tři vejce denně

Vědci naopak tvrdí, že pro zdravého dospělého člověka je zdravé a prospěšné sníst klidně až tři vejce denně. A to přesto, že žloutek jednoho středně velkého vejce obsahuje průměrně 186 miligramů cholesterolu, což je až 62 % jeho doporučené denní dávky. Vedle toho je ale třeba zmínit, že vejce trvale zvyšují dobrý HDL cholesterol a u 70 % lidí tedy jejich konzumace ke zvýšení celkového nebo škodlivého LDL cholesterolu nevede.

Proč cholesterol potřebujeme

Cholesterol navíc v těle plní řadu důležitých funkcí, i když je většinou považován za nebezpečný a negativní. Neobejde se bez něj žádná buněčná membrána ani hormony jako je testosteron, estrogen a kortizol, k jejichž produkci je využíván. To, před čím se tělo trvale brání, je tedy spíše jeho nedostatek než nadbytek. Za tím účelem vyvinulo velmi důmyslný mechanismus: Cholesterol produkují játra, s čímž ale v případě, že jej ve stravě přijímáte zbytečně moc, přestanou, aby udržela jeho optimální hladinu v krvi. Dá se tedy říci, že organismus se teoreticky před vysokou hladinou cholesterolu umí bránit sám. To ale neznamená, že byste ho měli pokoušet a nedbat na správnou životosprávu.

Velikonoce kdysi a dnes aneb tradice upevňují vztahy v rodině 

Bílkoviny: Mají jich vegani dostatek? A proč je vlastně naše tělo potřebuje? 

Autor: Kateřina Hájková

Cvičte s odporovou gumou – je to skvělý a univerzální pomocník!
Chcete se zbavit tuku na břiše? Změňte každodenní návyky

Další články