zdroj: Shutterstock.com
Sport a relaxace

Cvičte s odporovou gumou – je to skvělý a univerzální pomocník!

Veronika Matoušová
11.03.2021

Odporová guma dokáže být skvělým parťákem při cvičení a má řadu výhod. Hodí se totiž pro každého! S odporovou gumou si cvičení užije začátečník i pokročilý sportovec. Hodí se pro všechny, co rádi cvičí s vlastní váhou, ať už v domácích podmínkách, v tělocvičně nebo na venkovních sportovištích.

Po určité době pravidelného cvičení se stává, že vám vlastní váha již nestačí, přestanete cítit efekt cvičení a nevidíte žádné pokroky. V takové chvíli je dobré začít s cvičebními pomůckami, které vás dokážou posunout o kousek dál. Jednou z těchto pomůcek je právě odporová guma. Je lehká, velice skladná, můžete si ji vzít s sebou kamkoliv a její pořízení rozhodně nezruinuje vaši peněženku. K čemu všemu vám poslouží? A jakou byste si měli vybrat?

Co je odporová guma

Jedná se o velice jednoduchou cvičební pomůcku – jde o gumový pás, jehož konce jsou spojené do kruhu. Pás může mít různou šířku a také různou sílu odporu. Většinou v obchodech najdete tři nebo čtyři obtížnosti, vhodné pro začátečníky, pokročilé i pro zdatné sportovce. Ve většině případů je obtížnost gumy rozdělená podle barev. Odporovou gumu můžete použít pro zvýšení odporu, ale také pro lepší podporu, například při protahování.

Zvyšuje odpor i zlepšuje podporu

Pokud už nějakou dobu cvičíte a máte pocit, že se již nikam neposouváte, je potřeba zvýšit zátěž. Toho snadno docílíte s odporovou gumou. Jestli tedy při cvičení už nevidíte výsledky a cviky pro vás přestávají být náročné, neváhejte a pořiďte si tohoto skvělého pomocníka. Guma vám může ale pomoci také v začátcích, kdy se s cvičením teprve seznamujete. Když se učíte nový cvik, s využitím gumy jste nuceni správně koordinovat pohyby a lépe se tak naučíte správnou techniku cviku. Pomůcku pak můžete využít i při úvodním nebo závěrečném protažení. Elastičnost gumy vás totiž během strečinku dokáže posunout zase o kus dál.

Na jaké cviky se odporová guma hodí?

Cviků, které se dají ztížit pomocí odporové gumy, je opravdu mnoho. Mezi ty nejzákladnější patří varianty dřepů, jak v šíři ramen, tak široké. S gumou kolem kotníků můžete také provádět různé varianty unožení či zanožení, chůze do stran apod. Efektivně tak posilujete se zvýšenou zátěží vnější strany stehen, hýždě i lýtka. Skvělé jsou i rychlé kmity pravou nebo levou nohou do stran a dozadu. A pokud máte rádi cvik na hýždě v podobě zvedání pánve v lehu na zádech, zkuste si tento cvik trochu ztížit tím, že si na úroveň kolen dáte odporovou gumu. S gumou můžete také slušně zvýšit efekt i při různých formách výpadů. Pomůcku rovněž využijete při posilování zad a paží. Kliky, přítahy, cviky na bicepsy, tricepsy či oblasti lopatek tak získají zcela nový rozměr.

Odporová guma udělá z vašeho tréninku dřinu

Díky odporové gumě nemusíte být vybaveni různými druhy činek a dalšími stroji či pomůckami. Guma vám zajistí efektivní trénink, funguje totiž jako taková univerzální činka. Můžete tak většinu cviků odcvičit stejně jako byste byli ve fitku. A protože už nějakou dobu posilovny nemůžeme navštěvovat, určitě se vám taková pomůcka při domácím cvičení vyplatí. Připravte se na to, že cviky s vlastní hmotností si uděláte o poznání náročnější, odporová guma dokáže vaše svaly slušně potrápit. Možná budete až překvapeni, jak velký odpor vám posilovací guma může poskytnout, váš trénink se najednou promění v pěknou dřinu.

Pokud jste již rozhodnuti, že si odporovou gumu pořídíte, myslete na správný výběr. Pořízení správné úrovně odporové gumy je založeno na tom, že cvik s touto zátěží bude pro vás snadno proveditelný, ale zároveň bude představovat jakousi výzvu. Měli byste být schopni odcvičit čtyři až osm opakování, a to za podmínky správné techniky. Jedině tak si můžete být jisti, že s odporovou gumou využijete její plný potenciál.

Efektivní cvičení na doma: Karanténa nemusí znamenat nulový pohyb

Jak začít sportovat? Zamilujte si pohyb! 

Autor: Veronika Matoušová

Astigmatismus neboli cylindrická oční vada
Vejce a vliv na zdraví: Vajec se nemusíte bát! Proč je dobré je častěji zařadit do jídelníčku?

Další články