zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Velikonoce tradičně, přesto zdravě: Prožijte je jako dny jarní očisty!

Veronika Tůmová
20.03.2021

Přestože zima se ještě nevzdává a počasí je značně proměnlivé, jaro už klepe na dveře, a tak tu máme ideální dobu pro jarní očistu, tedy celkovou detoxikaci. Namítáte, že je těžké aplikovat jarní očistu v období Velikonoc? Vůbec ne, zkusme letos pojmout Velikonoce odlehčeně, aniž bychom se vzdali tradic. Jde to!

Žijeme sice v moderní době plné technologií, přesto je ale naším přirozeným prostředím stále příroda. Jsme její součástí, žijeme pod jejími vlivy. A jak se s jarem příroda probouzí, i my potřebujeme po dlouhé zimě nastartovat svůj metabolismus. Spolu s přírodou, která bude brzy rašit všude kolem, i my potřebujeme obnovit, posílit a revitalizovat svou energii.

Pohyb venku a zdravá strava – pomozte játrům s očistou!

Energii nejvíce načerpáme pobytem venku, ale také zdravou stravou. Jarní jídelníček by měl být odlehčenější, s větším podílem zeleniny a vlákniny. Lidské tělo přes zimu ukládá energii z potravy do zásob, na jaře už však dochází spíš k pročišťování. Játra mají v této době za úkol zbavit se všech přebytků a škodlivin. A právě proto, že končí doba útlumu a jejich aktivita je na začátku jara o dost zvýšená, je dobré zaměřit jídelníček na povzbuzení jejich činnosti. Jarní očista údajně dokáže posílit játra natolik, že nám pak celý rok budou výborně fungovat. Jejich detoxikační výkon a regenerační schopnosti jsou potvrzeny i vědeckým výzkumem. Nebylo by proto nanejvýš rozumné si tyto důležité orgány chránit?

Očista jater: Jak na to?

Odlehčený velikonoční jídelníček

Jsme sice zvyklí oslavovat veškeré naše svátky jídlem, přesto, ač to možná ani nevíte, Velikonoce přímo vybízejí ke střídmosti a zdravějším a odlehčeným pokrmům. Víte třeba, že na Velký pátek bychom neměli jíst maso? Co třeba zkusit bramborové placky s trochou špaldové mouky a řádnou hrstí petrželky? Na Zelenou středu se zase sluší začlenit do jídla něco zeleného, například špenát, kapustu, bylinky a podobně. Během Velikonoc pak můžete zkusit celou řadu výborných jarních pomazánek, které budou nejlepší např. s výhonky řeřichy, rukoly, mungo nebo ředkviček. I tradiční pokrmy, jako je beránek nebo velikonoční nádivka můžete letos připravit v lehčí a zdravější variantě. Zkuste například bezlepkového beránka ze směsi s přísadou vlákniny a nezapomeňte nahrazovat bílý cukr zdravější alternativou, např. medem, javorovým sirupem, třtinovým cukrem apod. Prospějete tak svému zažívání a Velikonoce tak nemusí být jen dalším obdobím přibývání na váze!

Jarní očista pomocí bylinek

Co by to bylo za jarní očistu bez prvních, zelených a jarní energií nabitých bylinek! Právě jarní léčivé byliny a mladé výhonky rostlin vynikají mocnými očistnými účinky, které navíc významně podporují činnost zmíněných jater. K jarním bylinám, jejichž sílu bychom rozhodně neměli opomenout využít, patří například: kopřivy, sedmikrásky chudobky, mladé pampelišky, podběl, prvosenka jarní, petrželka, medvědí česnek, vojtěška, ostropestřec mariánský apod.

Jaro a léto: Jak ovlivňují naše zdraví a psychiku?

Chcete zhubnout? Zapomeňte na jednorázové diety

Autor: Veronika Tůmová

Chcete se zbavit tuku na břiše? Změňte každodenní návyky
Očima Libora Grubhoffera a Ivana Hirsche: Proč je oxfordská vakcína bezpečná?

Další články