Hygiena

Halitóza neboli zápach z úst

Magdalena Šalamounová
28.05.2012

Zápach z úst je velmi nepříjemným problémem nejen pro člověka samotného, ale také pro jeho okolí. O tomto tématu se ve společnosti prostě nemluví, přitom se s tímto problémem denně setkáváme.

Tvrdí se,  že člověk vlastní dech nevnímá tak intenzivně, jako ostatní lidé, a tak se často stává, že o sobě tuto nepříjemnost vůbec nevíme a z různých důvodů nás na to nikdo neupozorní.

A pokud upozorní, pak je to velice trapné. Říkáte si, jak je to možné? Vždyť si čistím zuby dvakrát za den a žvýkal jsem dnes jednu žvýkačku. Zápach z úst však vždycky nesouvisí pouze se špatnou ústní hygienou, ale je zde řada dalších faktorů, které stav vašich úst ovlivňují.

Co může způsobovat zápach z úst

 • špatná ústní hygiena, zkažené zuby, zubní kámen a plak
 • čištění pouze zubů (je nutno čistit také jazyk, dásně i vnitřní strany tváří)
 • anaerobní bakterie, které pomáhají štěpit bílkoviny a obsahují síru (při zvýšené produkci těchto bakterií je zápach intenzivnější)
 • různé potraviny a nápoje (česnek, cibule, káva, alkohol)
 • kouření (vysušuje ústní dutinu)
 • sucho v ústech (nedostatečný přísun tekutin, stres)
 • různé léky (např. antibiotika)
 • infekce (infekce ústní dutiny, angína, zánět mandlí, dutin i dolních cest dýchacích)
 • refluxní choroba (navracení žaludečních šťáv do jícnu)
 • různé žaludeční a střevní potíže
 • cukrovka 1. typu (v dechu je obsažen čpavek)
 • onemocnění jater
 • selhávání ledvin

Jak zlepšit špatný dech

Čistěte si zuby i jazyk. V současné době existují různé nástroje (škrabky, mezizubní kartáček, dentální nit atd.) na čištění jazyka, dásní a mezizubních prostor, které velmi příznivě ovlivňují stav vašich úst. Také žvýkejte žvýkačky, které častěji měňte častěji. Jedna žvýkačka na 4 hodiny vám nezanechá svěží dech po celou dobu.

Používejte ústní vody – hlavně po jídle. Doporučují se zvláště ústní vody s obsahem chlorofylu, který pomáhá rozkládat bakterie v ústech.

Vyhněte se příliš aromatickým jídlům a hodně pijte, abyste neměli sucho v ústech. Také není příliš vhodné držet půsty a různé diety, protože se tím narušuje přirozená mikroflóra v ústech. Ani vyšší míra konzumace mléčných výrobků svěžímu dechu příliš nenapomáhá.

Proti zápachu z úst jsou vhodné také různé přírodní neutralizéry, jako například žvýkání anýzu, čerstvé petržele, kmínu, nebo čerstvé máty. Velmi účinný je prý také výplach úst extraktem z magnólie, nebo černým čajem.

Vyzkoušet lze také různé výrobky z lékárny určené na dezinfekci ústní dutiny – žvýkací tablety a bonbóny.

Autor: Magdalena Šalamounová

Umělé nehty
Jak se zbavit vší

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Předcházejte dětským úrazům
Úrazy

Předcházejte dětským úrazům

30.06.2012

Když jsou děti malé, chtějí všechno kolem sebe poznávat. Nejdříve se plazí, potom se stavějí a dělají první krůčky. S tím vším přichází i riziko pádů, škrábanců, modřin, zlomenin a ...

Umělé nehty
Nehty

Umělé nehty

08.06.2012

Mít stále hezky upravené ruce je snem každé ženy. A není to sen nesplnitelný. Nejrůznějších nehtových studií máme kolem sebe víc než dost, stačí si jen vybrat. Ceny se drží na přib ...

Infarkt u mladých lidí
Infarkt

Infarkt u mladých lidí

04.06.2012

Přestože už dnes víme, že infarkt nás může postihnout i v mnohem mladším věku, než bývá obvyklé, zdá se, že lékaři tuto hrozbu u mladých lidí podceňují a zpravidla hledají problém ...