zdroj: istockphoto.com
Imunita

Jak posílit imunitu

Michaela Holá
14.11.2008

Hlavním cílem imunitního systému je umožnit organismu účinně se bránit proti škodlivým látkám, které na něj působí zvnějšku i z vnitřního prostředí. Tento systém je složen z několika typů buněk, z nichž každý druh má svou speciální funkci.

Imunitu můžeme dělit podle doby nástupu a specifičnosti na specifickou a nespecifickou.

Nespecifická imunita je imunitou vrozenou a její mechanismy mohou být v případě infekce použity okamžitě.

Získaná (specifická) imunita je zaměřena proti konkrétnímu onemocnění. Lze ji získat očkováním, proděláním patřičné choroby nebo choroby jí blízce příbuzné. Může být časově omezena a k jejímu nástupu dochází později než u imunity nespecifické.

V současné době přibývá případů snížené imunitní odolnosti. Pokud funguje imunitní systém tak, jak má, k imunitní reakci dochází pouze v případě, že se objeví tělu cizorodé látky. Pokud je ovšem fungování systému narušeno, buď se nebrání dostatečně, nebo omylem považuje vlastní buňky za cizí a snaží se je zničit.

Typickým příznakem oslabené imunity jsou často se opakující nejrůznější onemocnění, která mívají vleklý průběh. Projevem nesprávné činnosti jsou též alergie.

Pro posílení imunitního systému lze využít dostupné přírodní léčivé látky.  Pro tuto terapii mluví mnoho skutečností a v dnešní době se stává velmi oblíbenou. Lidský organizmus má pro přírodní látky vyvinuty odbourávací mechanismy, jejich podáním se tedy nenaruší a nedochází k nástupu vedlejších účinků. Chemické přípravky jsou vhodné spíše pro období chřipek či po nemoci. Na dlouhodobé užívání multivitamínových přípravků si však tělo může zvyknout a raději pak získává potřebné látky z tabletek než potravy. Dochází tedy ke „zlenivění" organizmu.

Pro posílení imunity je velmi důležitým vhodný životní styl. Zejména je kladen důraz na odlehčení stravy a průběžné pojídání sezónních druhů ovoce a zeleniny. U vyvážené stravy by měl být pokryt dostatečný příjem všech výživných látek. Odborníci propagují konzumovat pestrou stravu obsahující ovoce, zeleninu, maso, obilniny, mléčné výrobky, tuky i oleje. Není třeba mít strach ze změn jídelníčku, jeho variabilita může tělu prospět a také je tím zvyšován požitek z jídla. Zásadou je samozřejmě přiměřenost ve velikosti porcí. Přínosné je též  otužování těla, procházky, výlety na kole a jiná vhodná pravidelná fyzická aktivita.

Je třeba mít na paměti, že vybudování dobré imunity není záležitostí dnů nebo týdnů. Změny rozhodně nelze očekávat okamžitě, ale stojí za to si na ně počkat. I při dobrém fungování imunitního systému je však důležitá neustálé péče - a to od počátku života po všechny další dny tak, abychom je mohli prožít ve zdraví a v co největší spokojenosti.

Autor: Michaela Holá

Diabetes mellitus - cukrovka
Víte vše o kolonoskopii?

Další články

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Nepříjemné alergie
Alergie

Nepříjemné alergie

20.02.2009

Jedná se o nepřiměřenou a přehnanou reakci organismu na alergen. Alergenem jsou většinou látky, se kterými se denně setkáváme a se kterými žijeme. Alergen vyvolá obrannou funkci or ...

Nepříjemné opary
Opar

Nepříjemné opary

19.02.2009

Někteří mají za celý svůj život pouze tolik oparů, že by je dokázali spočítat na prstech jedné ruky. Ti, kteří jsou k oparům náchylní, ví, jak dokáží znepříjemnit život. Proč vznik ...

Gemmoterapie
Terapie

Gemmoterapie

10.02.2009

I dnes, v 21.století, kdy moderní medicína dosáhla nevídaného pokroku, existují případy, na které klasické léčebné postupy tak úplně nezabírají. Vznikají proto různé alternativní p ...

Osteoporóza
Osteoporóza

Osteoporóza

06.02.2009

Jedná se o onemocnění charakterizované úbytkem kostní tkáně vedoucí k tomu, že kost je křehčí a mnohem náchylnější k různým zlomeninám.