Jóga

Vyzkoušejte hathajógu

Michaela Holá
12.03.2009

Při slově jóga se u každého z nás zřejmě dostaví trochu jiná představa. Pro někoho se jedná o podivné praktiky, které do svého života nepustí, někdo je přesvědčen, že pro něj není toto cvičení vhodné a někteří tomu třeba přišli na chuť a nedovedou si bez jógy svůj život představit.

Existuje velké množství jógických systémů, přičemž právě hathajóga je na Západě nejznámější. Slabika „Ha" v názvu symbolizuje měsíc a slabika „Tha" slunce, což jsou symboly dvou protikladných kvalit. Hathajóga usiluje nejenom o posílení těla, ale také o harmonizaci a vyvážení těchto mocných sil, našich energetických systémů.

Základním textem Hathajógy je Hatha jóga Pradipika. Tato starobylá technika založená na indické tradici jógy původně vyžadovala od praktikujících striktní disciplínu a téměř celodenní praxi. Je zde nutné hodně pracovat s uvědoměním si těla, dechu a v jedné pozici se setrvává delší dobu. Lze očekávat, že k hathajoze budou mít blíže od přírody klidnější povahy, které nemají sklony k uspěchanosti a nedělá jim problém soustředění.

Jak tedy vypadá Hathajóga a jaké jsou její výsledky?

Při hathajóze jde o pomalejší ciky, které vedou k harmonizaci těla a veškeré energie, jde o co nejlepší kontrolu životních energií. Hathajóga je vhodná pro všechny věkové kategorie. Zahrnuje zejména různé pozice (ásany), dechová cvičení (pránájáma) a očistné techniky (krijá). Člověk se při ní učí naslouchat svému tělu a udržovat jej v dobré kondici. Cvičení přispívá k pružnosti těla, jeho odolnosti a zejména k celkové pohodě. Mezi další účinky lze uvést působení proti špatné náladě, stresu a únavě. Pozitivně též prospívá krevnímu a lymfatickému systému, vhodná je i pro vytvarování těla. Ačkoliv tato metoda není zrovna nejrychlejší v počtu odbouraných kilogramů za měsíc ani netrhá rekordy v počtu spálených kalorií, při pravidelném cvičení můžeme i v této oblasti pozorovat výsledky. Po dvou či třech měsících lze očekávat srovnání metabolismu a vzrůst vitality.

Pokud nejste rozhodnuti, zda něco takového vyzkoušet, zde je pár důvodů, proč se józe věnovat:

 • odstranění stresu či únavy
 • odstranění depresí či neuróz
 • zklidnění mysli
 • zlepšení paměti
 • podpora imunity
 • navození spokojenosti, vnitřní pohody
 • osvobození od předsudků
 • zlepšení schopnosti komunikace
 • zpevnění sebevědomí
 • přírůstek svalové hmoty, větší pružnost těla
 • zvýšení pozornosti a koncentrace
 • odstranění mnoha fyzických obtíží

Pokud chcete vyzkoušet tento jógický systém, jděte do toho zejména s přáním získání životní rovnováhy. Nezapomeňte, že zde nejde o výkon, ale že se jedná spíše o sestavu určitých tradičních metod, používaných tak, aby se harmonicky rozvíjela každá složka bytí. Je zde tedy působeno na část psychickou, emoční, duševní, rozumovou i duchovní.

Cvičíte jógu ? Podělte se s námi o zkušenosti.

Autor: Michaela Holá

Trápí Vaše miminko ucpaný nosík? Pomozte mu!
Nejčastější omyly při hubnutí

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...