Rýma

Trápí Vaše miminko ucpaný nosík? Pomozte mu!

Tisková zpráva
27.02.2009

Mezi nejčastější zdravotní problémy našich nejmenších patří ucpaný nosík. Zahleněné horní cesty dýchací obtěžují děti při jídle i spaní a vyvolávají v nich pocity nepohody, úzkosti a podráždění. Tato situace je stresující nejenom pro miminka, která se nedokážou sama vysmrkat, ale také pro jejich rodiče. Pomoc však existuje!

„Akutní infekce horních cest dýchacích a především akutní virová rýma patří mezi nejčastější onemocnění kojenců a batolat," vysvětluje MUDr. Josef Zemánek, praktický lékař pro děti
a dorost. „Málo vyvinuté nosní dutiny a nezralý imunitní systém způsobuje, že se v novorozeneckém a batolecím období vyskytuje rýma o mnoho častěji než v dospělosti.", doplňuje MUDr. Zemánek. Nos dospělého člověka přefiltruje za jednu minutu okolo sedmi litrů vzduchu. Za den je to potom neuvěřitelných 10 000 litrů. Pokud nemají miminka nosík dostatečně průchodný, způsobuje jim to značné problémy při dýchání.

Bariéra proti infekcím

„Infekce horních cest dýchacích jsou nejčastěji virového původu. Tyto viry vyvolávají pouze krátkodobou imunitní reakci, a proto se může onemocnění relativně často opakovat, což způsobuje další zdravotní komplikace.", říká MUDr. Zemánek. Zahlenění způsobuje kašel, záněty mandlí, vedlejších dutin nosních, hlasivek, průdušek nebo plic, a dokonce může vést i k bolestivému zánětu středního ucha. Je to proto, že kojenci mají jinak anatomicky tvarovanou Eustachovu trubici, která je krátká, široká a jinak položená než u dospělého člověka. Pokud je nosního hlenu příliš mnoho, zatéká do nosohltanu a způsobuje zánět.

Péče o dětský nosík je však potřebná, i když není zahleněný. Suchý vzduch totiž vysušuje sliznici v nose, což může vést k dalším zdravotním problémům. Právě na sliznici se vzduch ohřívá a zvlhčuje na tělesnou teplotu, zbavuje mechanických nečistot a mikroorganizmů, čímž vytváří první bariéru proti vznikající infekci.

Pokud není nosní sliznice dostatečně zvlhčená, její funkce se výrazně oslabuje. Serózní žlázky musí za den vyprodukovat přibližně 0,5 až 2 litry sekretu. Proto je potřebné, aby nosní sliznice zůstávala stále vlhká. Právě z tohoto důvodu je důležitá prevence. Rodiče by měli pravidelně zvlhčovat nosní sliznici svých miminek.

Metoda 2 kroků

Moderní medicína si naštěstí dokáže s těmito problémy dobře poradit. Společnost Novartis Consumer Health vyvinula kompletní produktovou řadu, která pečuje o ucpaný dětský nosík
Otrivin Baby Care. Jedná se o soubor šetrně působících přípravků bez konzervačních látek, které Metodou 2 kroků účinně a bezpečně odstraňují nosní hlen a sekret a uvolňují dýchání nosem u dětí a kojenců. Zároveň podporují regeneraci a hydrataci nosní sliznice. Produktová řada Otrivin Baby Care je výsledkem dlouholetého vědeckého výzkumu, zaměřeného na vypracování komplexního přístupu, pečujícího o horní cesty dýchací u dětí, s cílem poskytnout maminkám přípravky pro nosní hygienu na přírodním základu, bez konzervačních látek, které jsou bezpečné, účinné a zároveň splňují vysoké hygienické požadavky, což je velmi důležité pro jejich použití zejména u nejmenších dětí.

V čem Metoda 2 kroků spočívá? V prvním kroku se u dětí za pomoci Otrivin Baby Care jednorázových ampulek s izotonickým roztokem zvlhčí nosní sliznice a zředí nosní sekret, resp. u dětí od 1 roku je možné použít také Otrivin Baby Care čisticí nosní sprej s dexpanthenolem, což je fyziologicky působící roztok s obsahem mořské soli vysoké kvality. Dexpanthenol, látka patřící do skupiny vitaminů B, pomáhá zhojit nosní sliznici. Sprej je vhodný i na prevenci, doléčení nosní sliznice po rhinitidě i na pravidelnou denní hygienu nosu.

Ve druhém kroku se u nejmenších dětí odstraní zředěný nosní sekret prostřednictvím Otrivin Baby Care nosní odsávačky s jednorázovými násadami, čímž se uvolní dýchaní nosem. Nosní odsávačka Otrivin Baby Care je speciálně upravená pro kojence, kteří se ještě neumí sami vysmrkat. Umožňuje účinné, jednoduché a hygienické odsátí hlenů, které miminkům znepříjemňují dýchání, přijímání potravy při kojení a spánek. Díky vyměnitelným násadám nedochází ke kontaminaci bakteriemi. Navíc celý proces je o mnoho bezpečnější a šetrnější k sliznici dítěte.

Všechny věkové skupiny

Produktová řada Otrivin Baby Care je vhodná pro všechny věkové skupiny dětí včetně miminek. Je též vhodný pro matky během těhotenství a kojení. Přípravky neobsahují konzervační látky, nevysušují sliznici, ale naopak ji hydratují a podporují její regeneraci, navíc se jednoduše používají. Kromě toho, že uvolňují miminkům nosík, jejich pravidelné užívání má preventivní účinek. Největším přínosem jsou pro děti v bytech se suchým vzduchem, které mají podrážděnou nosní sliznici, a pro děti s alergiemi a chronickou rýmou.

Autor: Tisková zpráva

Tajemství zeleného čaje
Vyzkoušejte hathajógu

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...