zdroj: pixabay.com
Zdravá výživa

Jak a čím nám zima škodí?

Veronika Tůmová
18.12.2018

Zima bude zase jednou dlouhé a náročné období a my se v něm musíme popasovat s mnoha nepříznivými podmínkami. Silně nás ovlivňuje nedostatek světla, méně vitaminů, s tím spojená častější únava, ale také zabřednutí do depresí.

Jsou tu však také časté přechody ze zimy do tepla a ty mohou, zejména méně odolní jedinci, snášet vyloženě špatně. Zimou, větrem a dalšími nástrahami tohoto období trpí i naše kůže či vlasy, o náchylnosti k nachlazení samozřejmě nemluvě.

Mrazy, vítr a horské slunce - jak může reagovat pokožka?

Všechny tyto ryze zimní vlivy způsobují pokožce poškození ochranného hydrolipidového filmu, čímž tak ztrácí přirozenou obranyschopnost a je náchylnější k podráždění. Prevencí a účinným řešením bude hutný výživný krém s vitaminy a lipidy, který dodá pleti potřebnou ochranu. V zimě však netrpí jen pleť obličeje, ale také pokožka rukou. V silnějších mrazech je proto nezbytné chránit je rukavicemi a také výživným krémem. Další běžnou záležitostí jsou v zimě popraskané a vysušené rty. Jelení lůj nebo jiné balzámy na rty proto noste stále při sobě a pravidelně používejte v průběhu celého dne. Pokud není rychle po ruce nic jiného, pomoci může i pomazání medem.

Jak pečovat o pleť během lyžovačky na horách?

Jak v zimě trpí naše vlasy?

Zimní vlivy se nevyhýbají ani našim vlasům. Více se třepí a lámou, někdy také ve větší míře vypadávají. Je důležité používat kvalitní šampony na ochranu a hydrataci vlasů, a to od kořínků ke konečkům. Jednou týdně se doporučují regenerující masky či zábaly na vlasy, za zkoušku budou stát i bezoplachové kondicionéry. V zimě pak vlasům celkově neprospívá kulmování, fénování či jiné úpravy pomocí tepla, doporučuje se také upustit od příliš častého mytí.

Oči potřebují ochranu, zejména na horách!

Oči v zimě trpí zejména na horách, kde na ně číhá nepříznivý vliv ultrafialového záření. Ostré světlo vždy způsobuje krátkodobé oslepnutí, při delším pohledu do přímého slunce pak v oku nastávají nevratné změny. Všichni jistě známe pojem sněžná slepota i její důsledky, o kterých jsme tu již několikrát psali. Myslete proto na nezbytnou ochranu očí svých i vašich blízkých a používejte brýle s UV filtrem. Chránit je třeba také kůži v okolí očí, kterou nechrání žádná tuková vrstva. Vhodné proto budou speciální oční gely a krémy určené pro tuto citlivou oblast kolem očí.

Zažívání nejen o Vánocích - jak zvládnout tendence k přejídání?

Jak ve zdraví přežít zimní hodokvasy a časté příležitosti k přejídání? Je třeba kompenzovat čas strávený u stolu a u televize pohybem, ale také bychom měli myslet na celodenní rozložení jídla. Přibírání na váze je obvyklým důsledkem zimních měsíců stejně jako pošramocený žaludek a žlučník, ale i játra. Za to může však nejen přemíra jídla a sladkostí, ale také alkohol, v jakékoliv podobě. Ten zvyšuje kyselost žaludku a způsobuje tak nevolnost a bolest. Nabízíme tak opět jen obehranou radu na závěr - střídmost se vyplatí!

Jak se nepřejídat o Vánocích?

Naše psychika může trpět nejen před Vánocemi, ale po celou zimu

Zimní únava, stres a vyčerpání dostihnou v zimě téměř každého z nás. Obvykle za to může nejen blížící se doba Vánoc, ale třeba i vstávání za tmy apod. Přejídání se sladkostmi bývá bohužel často jedním z dočasných řešení některých z nás. Organismus však na zvýšenou hladinu jednoduchých cukrů reaguje snížením hladiny cukru v krvi, což pak naši fyzickou kondici stejně jako psychiku ovlivní spíše negativně.

Jak se vyhnout stresu v předvánočním období?

Klouby v zimě

Bolesti kloubů se často ozývají a zhoršují právě v zimě, což potvrdí hlavně starší lidé s revmatoidní artritidou, ale zdaleka nejen oni. Typickým faktorem je také celková nechuť k pohybu nebo dokonce cvičení, a to je problém. Nečinnost v tomto směru celkově zhoršuje stav pohybového ústrojí, tím i zvyšuje riziko úrazu. Nejohroženější jsou páteř, kolena a klouby nohou, protože je na ně kladen nejvyšší tlak. Klouby i okolní svaly bez pohybu tuhnou, celkově pak máme pocity ztuhlosti a nepohyblivosti. Nutností je proto teplé oblečení a neprochladnutí, mírné cvičení či procházky, příjemná bude i občasná masáž.

Zdroj: K. Kralertová (klinika Phyris), Mudr.E.Jerhotová (DuoVize), Cambridge Weight Plan, N.Fialová, Ulekare.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

4 rady, jak posílit imunitu a na co si dávat pozor v předvánočním období
4 TOP trendy reprodukční medicíny

Další články