zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Krásné nohy do letních žabek – jak na ztvrdlou kůži na patách?

Klára Vojkůvková
07.07.2023

Přichází ideální počasí pro nošení otevřené obuvi. Ne každý si však tento luxus může dovolit. Krásná a hladká kůže na patách není samozřejmostí a máme-li místo ní struhadlo, snažíme se tento nedostatek většinou skrývat. Zrohovatělá kůže na patách není ale jen kosmetickým problémem, může způsobovat nepříjemné zdravotní komplikace, jako je suchost, tvrdost, trhliny a bolest.

Jak můžeme pečovat o pokožku na patách?

V první řadě připomeneme důslednou hydrataci, ta je základem všeho. Dostatečný pitný režim pomůže kůži celkově, pokud se k tomu přidá používání kvalitních hydratačních krémů třeba s obsahem některých účinných látek, jako je močovina, kyselina mléčná nebo glycerin, efekt se dostaví rychleji.

Přípravky z lékárny

V lékárně je k dostání nepřeberné množství preparátů, které se honosí svým zjemňujícím efektem. Pojďme se podívat důkladněji na nejčastěji využívané účinné látky, na jejich vlastnosti, pozitivní přínosy i rizika.

Často používanou látkou je močovina, ta pomáhá zadržovat vlhkost v pokožce. Působí tak, že přitahuje vlhkost z okolí a váže ji v místě aplikace. Tak se u suché a ztvrdlé kůže na patách dosáhne větší pružnosti, což ocení ti, kteří cítí značné pnutí kůže. Použití krémů obsahujících močovinu je obecně považováno za bezpečné. Nicméně, existují určité skupiny lidí, kteří by se měli močovině vyhýbat nebo používat produkty obsahující nižší koncentrace močoviny, jedná se o alergiky s přecitlivělostí na tuto látku, diabetiky, těhotné ženy a malé děti.

Kyselina mléčná je další složkou, která je u výrobců krémů na paty oblíbená. Má mírně exfoliační účinek, což znamená, že pomáhá odstraňovat odumřelé buňky a ztvrdlou vrstvu pokožky. Kyselina mléčná podobně jakou urea (močovina) pomáhá zvyšovat hydrataci pokožky a podporuje její obnovu. Kyselina mléčná by mohla způsobovat potíže ekzematikům.

Kyselina salicylová je známá svými keratolytickými vlastnostmi. Pomáhá rozpouštět keratin, což je protein, přítomný ve vrstvě ztvrdlé kůže na patách. Díky tomu snižuje tloušťku zatvrdliny a usnadňuje její odstranění. Před aplikací krému s kyselinou salicylovou je vhodné nohy namočit v teplé vodě, následně je možné aplikovat vrstvičku přímo na postižené místo a nechat několik minut působit. Pak přichází na řadu pilník nebo bruska. Po odstranění ztvrdlé kůže nezapomeňte na výše zmiňovanou hydrataci. V takovém krému může být obsažena např. i aloe vera, má totiž zklidňující účinky, vyživuje, zlepšuje texturu kůže a podporuje její hojení.

Diabetici pozor

Před nanesením čehokoliv se však pojďme nejdříve vrhnout na odstraňování odumřelých kožních buněk, ať se vše má šanci kvalitně vstřebat. K tomuto účelu se nabízí nejrůznější exfoliační prostředky a speciální pilníky na paty. Exfoliace by měla být prováděna opatrně vždy, ale u diabetiků je to zvláště důležité. Ti se totiž často potýkají s obtížemi při hojení případných ran a u poranění na nohou může dojít k fatálním komplikacím. Odevzdat se do rukou odborníka bude v tomto případě jistotou. Pokud se však rozhodnete pro domácí péči, v žádném případě nevyvíjejte přílišný tlak, mírně a opatrně pracujte a nepřetěžujte pokožku, abyste minimalizovali riziko zranění.

Péče o ztvrdlou kůži na patách je nejen estetickou záležitostí, ale také otázkou pohodlí a zdraví vašich nohou. Správné postupy pomohou dosáhnout hladkých a zdravých pat, za které se není třeba stydět.

Zdroje: solen.czpediatriepropraxi.cz

Autor: Klára Vojkůvková

Letní zdravotní nástrahy, které na vás čekají v bazénech
Předoperační vyšetření – co obnáší a jaká je nezbytná příprava?

Další články

Vlčí mák a jeho léčivé účinky a symbolika
Alternativní medicína

Vlčí mák a jeho léčivé účinky a symbolika

16.06.2023

Právě v těchto dnech se můžete na loukách a polích setkat se záplavou jeho jasně červených květů. I podél cest a silnic se můžete pokochat krásou této typické plevelovité rostliny. ...