Oční vady

Výhody kontaktních čoček

Michaela Holá
06.02.2009

Pokud patříte k lidem, kteří z vyhlídky na nošení brýlí nejsou nikterak nadšení, je tu jiné řešení – kontaktní čočky. Jedná se o řešení velmi praktické a navíc neviditelné pro okolí. Nedocenitelné jsou při sportu a lákavá je i jejich snadná aplikace.

Někomu brýle vyloženě vyhovují, nemusí to však být pravidlem a někdy se člověk snaží nalézt k nim alternativní řešení. A co si budeme nalhávat, samozřejmě jde také o vzhled. Přestože někomu brýle velmi sluší, nelze jejich přínos ke kráse brát za všeobecně platný.

Pokud máte o toto řešení potíží se zrakem zájem, prvním krokem je domluvit se svým očním lékařem a absolvovat zde základní vyšetření. Cílem je zejména zjistit, zda nemáte nějakou oční vadu, stanovit rozměry rohovky a hodnoty dioptrií u obou očí. Pokud se pak pro čočky opravdu rozhodnete, lékař vám nasadí zkušební a nechá vám je na oku na cca ½ hodiny. Pak vás naučí čočky nasazovat, snímat a blíže vás seznámí s vhodnou péčí o ně.

Výhody používání kontaktních čoček

  • Na rozdíl od brýlí jsou umístěny přímo na oku a zajišťují nezkreslené vidění.
  • Kontaktní čočky jsou velmi pohodlné, na očích nejsou vůbec cítit.
  • Jejich nespornou výhodu poznáte zejména při sportu nebo i při řízení auta, kdy oceníte dobré periferní vidění.
  • Kontaktní čočky se vám nezamlží, když vejdete z chladného prostředí do teplé místnosti.
  • Umožní vám nosit i sluneční brýle.

Typy kontaktních čoček

Než začnete čočky nosit, je důležité rozhodnout se na jaké nošení je vlastně budete užívat a dle toho zvolit co nejvhodnější typ. Pokud je chcete mít na celodenní nošení, bývají doporučovány kontaktní čočky s častou výměnou. U těch jeden pár kontaktních čoček nosíte čtrnáct dní až tři měsíce (dle typu) a po uplynutí se použitý pár kontaktních čoček vyhodí a použije se nový. Běžné typy kontaktních čoček si nasadíte ráno a večer je z oka vyndáte. Dnes jsou již i čočky, které jsou určené pro prodloužené nošení. S těmito kontaktními čočkami můžete také přespat, avšak jen v omezeném počtu. Na trhu jsou k dispozici i kontaktní čočky, které z oka nemusíte vyndat vůbec po dobu až 30 dnů. Tyto čočky bývají doporučovány zejména dlouhodobějším nositelům se zkušenostmi. Pokud chcete čočky nosit jen občas nebo jako doplněk k brýlím, můžete zvolit čočky jednodenní. Nemusíte se o ně nijak starat, prostě jen ráno nasadíte nový pár a večer jej vyhodíte.

Aby se vám kontaktní čočky dobře nosily a nezpůsobovaly vám žádné obtíže, je třeba dodržovat některé zásady při péči o ně. Zejména je důležité čočku po vyjmutí z oka správně očistit a vydezinfikovat. K čištění se používá speciální roztok a důležitá je též hygiena rukou při manipulaci s čočkami. Na nákup kontaktních čoček není třeba lékařský předpis, jen počítejte s vlastní úhradou.

Jaké máte zkušenosti s kontaktními čočkami? Dáváte přednost brýlím nebo čočkám ?

Autor: Michaela Holá

Inkontinence, nejste v tom sami
Mentální anorexie - může se to týkat i vaší dcery!

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...