zdroj: shutterstock.com
Onemocnění lymfatického systému

Zdravé skákání na trampolíně

Petr Zimola
03.10.2008

Trampolíny známe všichni, ať už z akrobatických vystoupení či jako pouťovou atrakci. V posledních letech se navíc staly lékaři doporučovanou aktivitou pro lidi trpícími nejrůznějšími potížemi.

Pravidelné skákání na trampolíně má spoustu výhod co se týče zdraví nebo minimální doby, po kterou by se mělo provádět. Skákáním po dobu asi 10 minut denně posílíte srdce, plíce, svaly, kosti, cévní a lymfatický systém, snížíte hladinu cholesterolu a optimalizujete svou tělesnou váhu, normalizujete krevní tlak,pročistíte organismus, budete mít více energie a zlepšíte si fyzickou a psychickou kondici.

Cvičení na trampolíně je jednou z nejlepších aktivit na posílení lymfatické cirkulace. Při výskoku se totiž snižuje tlak, který působí na chlopně, ty se otevírají, lymfa volně proudí a vyživuje všechny buňky našeho těla, přičemž odplavuje odpadní produkty a toxiny.

Posilování svalů i kostí

Navíc v určitých fázích výskoku je každá buňka zatěžována zhruba až 4krát větší gravitační silou. Ve stavu beztíže, kdy jsou buňky zatěžovány jen minimálně, kosti ztrácejí pevnost a svaly sílu. To samé se děje i naopak, skákání na trampolíně buňky podněcuje, svaly jsou silnější, kosti pevnější a tím se předchází mnoha nemocem, jako je například osteoporóza.

Na rozdíl od mnoha jiných aerobních cvičení, trampolína minimálně zatěžuje vaše klouby (až 8krát méně než při joggingu).

Cvičit můžou mladí i staří. Lidé trpící onemocněním srdce, kloubů, kostí, žil či jiným chronickým onemocněním by se však měli nejprve poradit se svým lékařem.

Začnete-li cvičit pravidelně mohou se dostavit průvodní účinky procesu očišťování, jako je bolest hlavy, výtok, vyrážka, průjem či vodnatá sekrece z nosu. Chcete-li minimalizovat tyto počáteční projevy zvyšte svůj denní příjem tekutin, zejména čisté vody bez bublin.

Co se týče bezpečnosti, nikdy nepoužívejte klouzavou obuv či ponožky, nejlepší je cvičit na boso. Na trampolínu skákejte vždy po jednom a zvýšenou pozornost věnujte dětem.

Pokud chcete maximalizovat výsledky, kombinujte cvičení se zdravou stravou. Ta by se měla skládat z antioxidantů na podporu odstraňování toxinů, glykonutrientů pro buněčnou regeneraci, rostlinných fytosterolů pro správné fungování hormonálního systému a vitamínů a minerálních látek pro optimální buněčné zdraví.

Trampolíny na zahradu i do bytu

Trampolín dnes již existuje spousta druhů. Jestli máte například zahradu, můžete si pořídit klasickou velkou trampolínu kruhového tvaru. K ní si můžete dokoupit schůdky, ochranné sítě, atd.

Poslední dobou získávají stále více na popularitě takzvané minitrampolíny, na kterých můžete cvičit i v bytě. Jsou to v podstatě jen zmenšené verze svých větších sester, k nimž lze i přimontovat zábradlí, kterého se můžete při skákání přidržovat. Skupinová cvičení na minitrampolínach mají ve své nabídce i některá fitness centra.

Pokud musíte hodně cestovat a rádi byste využili východ trampolíny i tehdy, můžete se poohlédnout po skládacím modelu a zaskákat si třeba na dálničním parkovišti.

Autor: Petr Zimola

Bandáž žaludku
Prevence zubního kazu

Další články

Bandáž žaludku
Jak zhubnout

Bandáž žaludku

03.10.2008

Bandáž žaludku je laparoskopický operační výkon praktikovaný u obézních klientů, při kterém se na horní část žaludku implantuje speciální regulující silikonový kroužek, který způso ...

Relaxace
Relaxace a wellness

Relaxace

03.10.2008

Pod pojmem relaxace si běžně představíme zklidnění, odpočinek a odpoutání se od běžných denních starostí. Dle knihy Relaxace v každodenním životě (Charly Cungi, Serge Limousin) je ...

Deformity nohou
Oblečení a boty

Deformity nohou

03.10.2008

Také se řídíte heslem, že pro krásu se musí trpět? A jste navíc milovníkem nebezpečně krásných moderních bot, které tlačí kde můžou? Chcete vědět, jaké následky může mít nošení ne ...

Citlivá pleť
Pleť

Citlivá pleť

03.10.2008

Špatné podnebí, kouření či stres - to vše jsou vlivy, které mohou špatně působit na naši pokožku. Situace došla tak daleko, že ve střední Evropě si dnes stěžuje každá druhá žena na ...

Péče o miminko
Péče o dítě

Péče o miminko

03.10.2008

Každá nastávající maminka přemýšlí nad tím, jak se bude starat o své narozené miminko. Každá žena chce pro své dítě jen to nejlepší a chce mu tak dát tu nejlepší péči. Rady a tipy ...

Účinky lněných semínek
Bylinky

Účinky lněných semínek

05.09.2008

Bojujete se zácpou? Nebo jen chcete zlepšit trávení? Nevíte, co byste si ráno přisypali ke snídani do jogurtu? Nebo snad k večeři do müsli? Nebo vás trápí problémy s pletí? Či chce ...

Postel pro zdraví
Zdravé bydlení

Postel pro zdraví

05.09.2008

Postel je velmi důležitá součást každého domova. V posteli trávíme až jednu třetinu svého života. Mnohým z nás slouží postel kromě spánku také k odpočinku, relaxaci či četbě. Vhodn ...

Onemocnění prostaty
Prostata

Onemocnění prostaty

05.09.2008

Prostata je umístěna na spodní straně močového měchýře a obklopuje močovou trubici. Je velká asi jako vlašský ořech. Hlavní funkcí prostaty je vyživování a transport spermií pomoc ...