zdroj: shutterstock.com
Redukční dieta

Jaká rizika přináší diety

Petr Zimola
03.11.2008

Téměř v každém člověku je zakořeněna alespoň malá touha po pěkné postavě. Ano, jsou i tací, kteří si z toho velkou hlavu nedělají. Jsou rádi, že mají spokojený život a nad svými nedokonalostmi jen mávnou rukou.

Ale přece jen většina lidí (hlavně žen) se na sebe kriticky dívá do zrcadla a srovnává se s fotkami celebrit z časopisů. Máme-li nějaké to kilo navíc, chceme se ho všemožně zbavit.

Z televize a dalších médií nás lákají k vyzkoušení všemožného zázračného produktu či dietního postupu. Je opravdu z čeho vybírat. Ne vše ale splňuje opravdu to, čím se chlubí. Značná část poradenství je zavádějící a může být i nebezpečná. Pojďme se na některé příklady podívat.

Dietní prášky

Tyto doplňky stravy opravdu způsobují ztrátu váhy, ale většinou jen dočasně.

Obsahují simulanty snižující chuť k jídlu a nebo mírná diuretika, která způsobí rychlejší vyloučení tekutin než je obvyklé. Po přerušení jejich užívání se ručička váhy vrací zase zpátky na původní hodnotu. Nežádoucí účinky pilulek se mohou pohybovat v rozmezí od mírné závratě, nespavosti, nevolnosti a častého močení až k těžkým bolestem na hrudi, křečím,infarktu myokardu a poškození jater či ledvin.

Zázračné náušnice

Každému rozumnému člověku musí být jasné, že nákupem nějakých speciálních náušnic, které podle prodejce slibují stimulaci akupunkturních bodů, ovlivňujících pocit hladu, rozhodně nezhubne.

Je ovšem pravda, že ušní akupunkuru lze použít jako prostředek zmírňující stres a snížující produkci žaludečních šťáv. Tím prakticky hubnutí napomáhá, ale sama o sobě vás nezachrání.

Jednoduché diety

Konzumací jednoho druhu potraviny (vajíčka, banány) rozhodně neuděláte tělu dobře. Zvolená potravina může být sebezdravější, ale určitě nebude obsahovat vše, co tělo potřebuje. Některé látky budou v nadbytku a další důležité budou chybět. Existuje bezpočet zdravotních komplikací, které si tímto neuváženým způsobem můžete přivodit.

Koktejly

Vypitím nějakého zázračného koktejlu nic nevyřešíte a pocit hladu na moc dlouho nezaženete. Spíše se doporučují v kombinaci se speciálně upraveným jídelníčkem. Například přes den jíte ovoce a zeleninu a navečer vypijete koktejl, který vám doplní všechny potřebné látky, jež v zelenině a ovoci obsaženy nejsou.

Hladovka

Půst či hladovka je pravděpodobně nejhorší dietní volba. Když nejíte, ztrácejí primárně objem svaly a ne tuky. Po jednom nebo dvou dnech jste již tak zesláblí, že nejspíše podvědomě sáhnete po první kalorické bombě, která vám přijde pod ruku.

Dlouhodobější hladovění oslabuje imunitní systém, významně zatěžuje životně důležité orgány a značně ohrožuje metabolismus.

Závěrem lze říci, že je lepší přestat vsázet na zázraky. Účinnou formou, jak si vypracovat pěknou postavu, je kombinace vhodně zvolené stravy a dostatku fyzické aktivity. Laik si většinou sám správně vyvážený jídelníček sestavit nedokáže, proto je vždy lepší poradit se svým lékařem nebo dietním specialistou.

Autor: Petr Zimola

Umělá sladidla
Nepříjemné opary

Další články

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Osteoporóza
Osteoporóza

Osteoporóza

06.02.2009

Jedná se o onemocnění charakterizované úbytkem kostní tkáně vedoucí k tomu, že kost je křehčí a mnohem náchylnější k různým zlomeninám.

Problém pocení
Pocení

Problém pocení

28.11.2008

Také máte pocit, že se potíte více než ostatní? Raději příliš nezvedáte ruce, aby snad někdo náhodou neviděl vaše propocené skvrny na triku v podpaží? Děsíte se předepsaného obleče ...

Co dělat při alergii na prach
Alergie

Co dělat při alergii na prach

26.11.2008

Úklid a sterilní čistota. Slova, která jsou doslova vypálena v myslích lidí, kteří se setkali s alergií na prach sami u sebe nebo blízkého člověka. Důležitou roli při uzdravování h ...

Jak zabránit otékání nohou
Otoky

Jak zabránit otékání nohou

10.11.2008

Otékání nohou představuje velice nepříjemný problém a může vyústit až do takového stádia, že se nevejdete do vlastních kalhot. Tomuto problému není mnohdy těžké předcházet. Jde jen ...