Partnerské vztahy

Jak přežít rozvod

Magdalena Šalamounová
15.03.2012

Ne každé manželství trvá navěky. Může se stát, že manželé spolu, buď najednou a nečekaně nebo po dlouhodobých problémech, které se jim nedaří překonat, nejsou spokojeni a požádají o rozvod. Někdy se páry rozvádí po vzájemné dohodě a vše probíhá bez větších nepříjemností, ale ne vždy je tomu tak.

Takový rozvod se může stát tou nejhorší událostí v životě. Vždyť v žebříčku nejvíce stresujících událostí se rozvod pohybuje na druhé příčce, a to hned v závěsu za smrtí životního partnera. A že rozvodů není zrovna nejméně. Podle statistik se totiž rozpadá každé druhé manželství v ČR.

Jak probíhá rozvod formálně

Nejprve se podá žádost o rozvod k soudu. Pokud nejsou děti ještě dospělé, přidává se k žádosti ještě návrh na výživné a výchovu. Jestliže se manželé v této záležitosti nedokážou dohodnout, soud musí rozhodnout sám.

Dále je zde společný majetek manželů, se kterým pomáhá se vypořádat advokát, případně notář. Pokud se společně nedohodnete na těchto základních věcech, rozvod se může táhnout o to déle a způsobit vám mnoho nepříjemností. Je tedy lepší se s partnerem na všem dohodnout, jak jen to lze.

Jak přistupovat k dětem

Situace, jakou je rozvod, je velmi obtížnou záležitostí, zvláště pokud se týká dětí. Je velmi důležité, aby se děti vše dozvěděly co nejdříve. Stejně už jistě tuší, že doma není vše v nejlepším pořádku.

Manželé by se spolu měli umět domluvit na tom, u koho děti budou a jak často je kdo bude vídat. V žádném případě by se neměla objevit varianta vydírání partnera právě přes děti, protože ač je tato  forma boje častou zbraní, pro děti je velmi stresující a nevhodná. Dítě mezi vámi nemusí volit. Jeho rodiči už budete navždy.

Na druhé straně by se rodiče neměli chovat, jako že se nic neděje a vše bude stejné jako dřív. Protože i když snaha zachovat stávající rodinný model může být silná, situace se změní ať chcete, nebo ne. Jakmile jeden z rodičů odchází z domu, už to nemůže být jako dříve.

Je třeba dětem vysvětlit, že se oba budou dále snažit, aby to bylo co nejlepší v rámci možností, avšak není možné si myslet, že se nic nezmění. Proto neslibujte hory doly, ale snažte se říct dětem všechno tak, jak to opravdu je.

Jak se srovnat s rozvodem

  1. Pokud chcete s partnerem cokoli řešit, zkuste to v jiném prostředí než doma
  2. Nechte volný průchod svým emocím, je naprosto logické, že máte strach, lítost a vztek
  3. Nebuďte na rozvod sami, nechte rodinu a přátele, ať vám pomohou
  4. Soustřeďte se na sebe, udělejte si vlastní program a nezanedbávejte se
  5. Najděte si nové známé, nové koníčky a začněte prostě „nově“
  6. Pokud budete cítit stesk a samotu, volejte svým blízkým
  7. Zbavte se věcí, které vás pojí s minulostí
  8. Snažte se být chvíli bez partnera. Pokud se od bývalého vztahu neoprostíte, ten další tím může být poznamenán

 

V některém z příštích článků na Zdravě.cz si řekneme o možném vlivu rozvodu na děti.

Autor: Magdalena Šalamounová

Zdravé zuby bez kazu – význam fluoridu
Premenstruační syndrom – běžný úděl žen?

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Děti a rozvody rodičů
Vztahy v rodině

Děti a rozvody rodičů

04.04.2012

Někdy se stane, že vztah přestane fungovat a mezi partnery dochází k čím dál větším konfliktům, které nakonec vyústí v přesvědčení, že dál už spolu prostě žít nemohou. V nedávném č ...

Co napoví naše nehty
Nehty

Co napoví naše nehty

01.04.2012

V lidském těle všechno souvisí se vším, a tak i vzhled nehtů vypovídá o našem celkovém zdraví. V dnešním článku se podíváme na to, co může stav nehtů prozrazovat o našem zdraví.