Zuby

Zdravé zuby bez kazu – význam fluoridu

Veronika Tůmová
16.03.2012

V období dospívání, když si uvědomíme, že vzhled má zásadní význam v našem osobním i profesním životě, toužíme po krásném a zdravém chrupu, po oslnivém úsměvu, jaký vídáme na plakátech v zubařských ordinacích. S péčí o chrup je však nutné začít už v raném dětství, proto bychom ji měli vštěpovat i svým nejmenším.

Pečlivá a pravidelná ústní hygiena je základním faktorem prevence zubního kazu. Ten způsobují bakterie žijící v ústní mikroflóře. Pomocí cukrů obsažených v potravě,  přeměněných na vysoce agresivní organickou kyselinu, naleptávají zubní sklovinu, která je ochranným filmem zubu. Jeho napadení, poškození a destrukce vlivem kazotvorných bakterií je pak už jen otázkou času.

Péče o dětský chrup

Ačkoliv se vám to může zdát předčasné nebo obtížné, s pravidelnou ústní hygienou je nutné a velmi důležité začít už v batolecím věku, a to především proto, abychom dítě naučili správnému návyku. Od začátku učíme děti čistit si zuby dvakrát denně, s použitím vhodného dětského kartáčku, nejprve čistou vodou a poté s nepatrným množstvím dětské zubní pasty.

Zubní pasty se dělí podle množství fluoridu. Podle toho, kolik ho obsahují, jsou určeny pro:

  • batolata
  • předškoláky
  • starší děti
  • dospělé

Kromě dodržování zásad ústní hygieny je však nutné také vzdát se určitých návyků, které si zejména maminky a babičky malých dětí udržují už celé generace.

Návyky vedoucí k přenosu bakterií

K nákaze kazotvornými bakteriemi, pokud je matka přenašečem, vedou zvyky, které často bereme jako neškodnou samozřejmost – olizování dudlíku, když nám upadne na zem a není kde ho omýt, olizování lžičky při krmení nebo ochutnávání jídla pro dítě stejnou lžičkou, kterou krmíme, apod. Nevědomky tak můžeme dítěti způsobit nemalý problém a podstatně tak u něho zvýšit riziko kazivosti zubů, která může přetrvávat i v dospělosti.

O možnosti diagnostického testu, kterým získáte informace o výši rizika přenosu nákazy ve vašem případě, se můžete informovat u svého stomatologa.

Fluor a prevence zubního kazu

Fluor je velmi významný prvek pro prevenci zubních kazů. Posiluje zubní sklovinu, a tím i její odolnost vůči vzniku zubního kazu.

Fluoridy jsou minerály, které svým působením v zubu zvyšují odolnost zubní skloviny vůči kyselinám a bakteriím, jež mají největší vliv na tvorbu zubního kazu.

Fluor je biogenní prvek, který běžně přijímáme z vody i z potravin, vysoký obsah fluoru se nachází např. v mořských plodech, v rybách, v zeleném čaji nebo ve fluorizované kuchyňské soli.

K prevenci dále patří pečlivá, celková ústní hygiena, omezení příjmu cukru v potravě a pravidelné prohlídky u zubního lékaře.

Fluoridové zubní pasty, gely a tablety

Zubní pasty s obsahem fluoridu snižují riziko vzniku zubního kazu o 20 – 30 %. Na lékařský předpis lze získat také fluoridové tablety, o jejichž individuálním dávkování rozhodne dětský nebo zubní lékař. Fluoridové roztoky, gely a laky se obvykle aplikují na povrch zubů.

Fluoróza

O nutnosti a způsobu použití těchto přípravků je nutné poradit se s lékařem, vzhledem k riziku předávkování fluoridem a vzniku tzv. fluorózy, která způsobuje esteticky nepříjemnou skvrnitost, ale i křehkost zubu vlivem narušení zubní skloviny.

U velmi malých dětí může vzniknout tento problém při použití nesprávné zubní pasty s příliš vysokým obsahem fluoru, a to i proto, že většinu pasty dítě spolkne.

Autor: Veronika Tůmová

Co napoví naše nehty
Jak přežít rozvod

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Děti a rozvody rodičů
Vztahy v rodině

Děti a rozvody rodičů

04.04.2012

Někdy se stane, že vztah přestane fungovat a mezi partnery dochází k čím dál větším konfliktům, které nakonec vyústí v přesvědčení, že dál už spolu prostě žít nemohou. V nedávném č ...

Co napoví naše nehty
Nehty

Co napoví naše nehty

01.04.2012

V lidském těle všechno souvisí se vším, a tak i vzhled nehtů vypovídá o našem celkovém zdraví. V dnešním článku se podíváme na to, co může stav nehtů prozrazovat o našem zdraví.