Premenstruační syndrom

Premenstruační syndrom – běžný úděl žen?

Veronika Tůmová
23.03.2012

Všechny nejspíš víme, o čem je řeč, když se řekne premenstruační syndrom (PMS). Mnohé z nás v době krátce před menstruací trpí alespoň několika příznaky. Co se s námi v tomto období děje, a proč s námi mnohdy není k vydržení?

Přestože je známo mnoho příznaků, příčinu zatím nikdo neurčil docela přesně. Je jisté, že premenstruační syndrom je výsledkem mnoha faktorů, které se podílí na jeho vzniku, např. stres, hormonální změny, potraviny a životospráva. V plodném věku se s určitou formou premenstruačního syndromu setkáváme téměř všechny.

Fyzické příznaky PMS

 • tlak, bolest a křeče v podbřišku
 • silné bolesti hlavy, únava
 • citlivost a napětí v prsou
 • problematická pleť, akné
 • zvýšená chuť k jídlu, přírůstek váhy
 • zácpa nebo průjem
 • pocit plnosti
 • otoky končetin

Psychické příznaky PMS

 • deprese a stavy úzkosti
 • nevysvětlitelná plačtivost a lítostivost
 • prudké změny nálad, výbušnost, agrese
 • nespavost, poruchy spánku
 • neschopnost soustředit se
 • nechuť ke kontaktu s okolím

Kdy jít ke gynekologovi

Ženy mohou trpět těmito příznaky natolik silně a nezvladatelně, že musí změnit svůj dosavadní životní a pracovní rytmus. Může tak docházet ke zbytečným konfliktům s ostatními lidmi doma i v zaměstnání, rozhodně není moudré dělat v této době závažná rozhodnutí.

Negativní vliv premenstruačního syndromu na normální běh života ženy však není banalitou, kterou můžeme přehlížet a podceňovat a snažit se ji jen vydržet. Dochází-li k těžko zvladatelným stavům pravidelně, nebo trvají-li dlouho, např. i mimo průběh menstruace, je nutné navštívit odborníka.

Stejně tak vyhledejte lékaře v případě, že dochází k velmi silnému a dlouhodobému krvácení a silným křečím. Může tak být včas zabráněno jiným, závažnějším zdravotním problémům.

Pomůže nám hormonální antikoncepce?

Správně zvolená hormonální antikoncepce bývá jedním z řešení. Dokáže tlumit nepříjemné příznaky premenstruačního syndromu a srovnat hladinu hormonů. Používá se např. jednorázová antikoncepce se stále stejným množstvím hormonů, nebo např. přípravky obsahující hormon drospirenon, zabraňující zadržování přebytečné vody v těle a způsobující nepříjemné pocity plnosti a nafouknutí.

Použití hormonální antikoncepce však není vhodné v případě, máte-li zdravotní problémy jako je vysoký krevní tlak, jaterní choroby, nebo chystáte-li se v nejbližší době otěhotnět.

Jak si můžeme pomoci samy?

Obvykle už samy nejlépe víme, co nám v těchto dnech pomůže cítit se lépe a co naopak zhoršuje náš stav. Někdo vyhledává klid a samotu, někomu vyhovuje být fyzicky aktivní. Určitě bychom však měly v tuto dobu omezit kouření, alkohol i kofein – látky zhoršující příznaky PMS.

Je vhodné dodržovat pitný režim a jíst dostatek zeleniny, ovoce a mléčných výrobků. Dopřát si dostatečně dlouhý spánek a pravidelný odpočinek. Poraďte se v lékárně o užívání potravinových doplňků, např. s obsahem vápníku, hořčíku a vitamínů, zkusit můžete také bylinné čaje.

Doporučuje se také mírně cvičit, např. s použitím relaxačních míčů, vhodná je také jóga a relaxační masáže.

Autor: Veronika Tůmová

Jak přežít rozvod
Co jsou to afrodisiaka?

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Děti a rozvody rodičů
Vztahy v rodině

Děti a rozvody rodičů

04.04.2012

Někdy se stane, že vztah přestane fungovat a mezi partnery dochází k čím dál větším konfliktům, které nakonec vyústí v přesvědčení, že dál už spolu prostě žít nemohou. V nedávném č ...

Co napoví naše nehty
Nehty

Co napoví naše nehty

01.04.2012

V lidském těle všechno souvisí se vším, a tak i vzhled nehtů vypovídá o našem celkovém zdraví. V dnešním článku se podíváme na to, co může stav nehtů prozrazovat o našem zdraví.