Péče o dítě

Jak naučit dítě na nočník?

Lucie Regenermelová
04.06.2010

Kolem jednoho a půl roku až dvou let bývá dítě schopno poznat, že „něco udělalo do plenek“, a dát to najevo. Je to ideální doba posazování na nočník. Ale jak na to?

Každé dítě je jiné. Některé se učí rychleji, jiné pomaleji, a zatímco jedno se to bez problémů naučí již v 18 měsících, druhé zvládne chození na nočník až ve dvou a půl letech. Aby se všechno dobře podařilo, je důležitá dostatečná zralost dítěte a vaše trpělivost.

Kdy začít učit dítě na nočník?

Na začátku okoukejte denní rytmus dítěte. Koncem prvního roku vykonává dítě svoji potřebu celkem pravidelně, a tak poznáte, zda chce dítě kakat nebo čůrat.

Pokud se dítěti podaří do nočníku něco udělat, ještě to neznamená, že si je toho vědomo. Správný čas, kdy dítě začne používat nočník nebo záchod si určí samo. Stejně jako lezení, chození, mluvení.

Při učení základních hygienických nácviků uspějete, jen když bude dítě spolupracovat. Buďte si jisti, že to nebude jednoduché. Dítě si nejdříve musí uvědomit, k čemu nočník je.

Zavíráte se na záchodě? Nechte dveře otevřené, aby na vás dítě vidělo. Děti jsou zvědavé a budou to také chtít vyzkoušet. Děti se přece učí tím, že zkouší to, co vidí. Nočník můžete dát k sobě na záchod.

Když jdete kupovat nočník, nechte dítě, aby si ho vybralo samo. Pokud se mu bude líbit, lépe a rychleji se s ním seznámí.

nočník.jpg

Jak naučit dítě na nočník?

 • Sundejte dítěti plenky a mějte nočník po ruce. Vysvětlete mu, co od něj očekáváte. Když začne čurat na zem, odneste ho rychle na nočník a pochvalte ho, když se něco podaří, a naopak ho nehubujte, když se to nepovede.
 • Vysazujte dítě na nočník po jídle, po pití, po svačině nebo po spaní a kdykoli se vám zdá, že by se mu mohlo chtít kakat nebo čurat.
 • Pomozte mu svléknout kalhotky a posadit se.
 • Když hned vstává, zabavte ho hračkou a pokuste se ho udržet na nočníku asi 5 minut.
 • Když se nevykaká ani nevyčurá, nechte ho vstát a jít si hrát.
 • Když se dítě naučí udržovat čistotu ve dne, můžeme zkusit odbourat plenky i na noc. Předpokladem je, že má ráno po vyspání suché pleny, pak teprve můžeme zkusit plenu na noc odložit.
 • S nácvikem bez plen je nejlepší začít v létě, pokud máte zahradu, může běhat bez pleny klidně celý den
 • Není dobré se dítěte stále ptát, jestli "se mu nechce".
 • V noci dítě nebuďte, nemá to cenu. I když se vyčůrá, samo si to neuvědomí. Děti mají tak hluboký spánek, že plný močový měchýř je nevzbudí. Teprve kolem třetího roku dokážou s jistotou ovládat močový měchýř.

Jaký vybrat nočník?

Na výběr je z mnoha druhů a barev. Od úplně obyčejných až po důmyslné hrací nočníky, které po vyčůrání zahrají písničku. Některé nočníky mají tvar autíčka či nějakého zvířátka. Třeba si vaše dítko vybere samo.

Existují také speciální motivační samolepky, které se nalepí na dno nočníku. Samolepka je tmavá, teprve po vyčůrání (působení tepla) se objeví obrázek.

Nočník by měl být dostatečně veliký, aby dítě netlačil a neodradil od dalšího snažení. Pro chlapečka by měl mít zvýšený přední okraj, aby nedocházelo k "nehodám".

Pokud vyberete nočník s hodně vysokým okrajem nebo například s řidítky, může se stát, že budete muset dítěti při každém posazení sundat kalhotky, protože jinak se neposadí.

Konečně bez plen

 • Děti potřebují při odvykání od plen dostatek pozornosti a podpory.
 • Pro dospělého je to běžná věc, ale dítě se to teprve učí, je to pro něho něco nového.
 • Vymyslete něco, co by dítě zaujalo, buďte trpěliví.
 • Za každý úspěch dítě pochvalte, ale nepřehánějte to.
 • Přizpůsobte oblečení tomu, aby se mohlo dítě samo svléknout a jít na nočník.
 • Pokud chce, abyste byla u něho, vyhovte mu, můžete si třeba povídat.
 • Nezlobte se, pokud to nestihne, ze začátku budete mít asi dost prádla, ale nějak se začít musí.

A kdy jste vy začali dávat svoje dítě na nočník?

Autor: Lucie Regenermelová

Horoskopy 21.9. - 27.9. 2009
Babyboxy – naděje pro nechtěné děti

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.