zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Menstruace: Co všechno ji ovlivňuje a jak pomohou vhodné doplňky stravy?

Pavlína Klaudová
27.06.2024

Některé ženy snáší toto období v každém měsíci lépe, pro jiné je to učiněné peklo. Menstruace ale patří k životu. A proto je dobré jít naproti jejímu porozumění a pokud možno si vybrat co nejlepší přírodní prostředky, které pomohou zvládnout náročné období s větším klidem.

Co všechno ovlivňuje menstruace?

Menstruační cyklus je série změn, kterými ženské tělo prochází v rámci přípravy na možné těhotenství. Každý měsíc vaječníky uvolňují vajíčko v rámci ovulace a pokud nedojde k jeho oplození, přichází na řadu menstruace, která se u každé ženy projevuje specifickým způsobem. Cyklus není u všech stejný, pohybuje se v rozmezí mezi 21 až 35 dny. Jsou také velké rozdíly v pravidelnosti.  Menstruace samotná může být velmi krátká nebo dlouhá, silná nebo slabá, více či méně bolestivá. Prostě nejde naroubovat pravidla menstruačního cyklu tak, aby byla aplikovatelná na všechny ženy. I když existují více či méně známé styčné body, na některé byste možná samy nepřišly.

  • Kolísající a měnící se hormonální hladina ovlivňuje podobu a tón ženského hlasu.
  • Mění se chutě, v případě projevů premenstruačního syndromu častěji saháte po tučných jídlech, sladkostech. Některé ženy to mohou mít stejně i při ovulaci.
  • Mění se také čich. Takže není výjimkou, že žena nemůže v některé fázi menstruačního cyklu používat jindy oblíbený parfém, bez kterého nedá ani ránu. Vnímání vůní je silnější během ovulace.
  • Můžete pociťovat změny nálad nebo podrážděnost, zhoršení kvality pleti (zvýšené projevy akné).
  • Citlivá, napjatá nebo bolestivá prsa, křeče v oblasti žaludku nebo pánve, změny v hustotě a barvě vaginálního sekretu.
  • Bolesti hlavy a migrény, zvýšená únava a bolesti dolní části zad.

Minerály a vitamíny, bez kterých se neobejdete

Železo je naprosto nezbytným prvkem, který byste měly mít po ruce při menstruaci v podobě doplňku stravy. Podílí na syntéze hemoglobinu a myoglobinu, na transportu kyslíku, na dýchání, na růstu, na regulaci genů a také na správném fungování některých enzymů. V případě, že máte silnou menstruaci, může dojít k nepříjemným komplikacím v podobě snížené hladiny železa v těle a tím pádem nastupují migrény a pocit nedostatečné energie, malátnosti.

Hořčík snižuje stresovou zátěž a napomáhá uvolnit svalové křeče.

Vitamin E snižuje zánět, a tím omezuje menstruační křeče způsobené stahy dělohy. 

Vitamin B6 snižuje příznaky úzkosti a podrážděnosti související s premenstruačním syndromem. Reguluje také hormonální aktivitu, snižuje hladinu estrogenu a zvyšuje hladinu progesteronu. Pozor však, abyste nekonzumovali příliš mnoho vitamínu B6 (maximálně 100 mg denně).

Vitamín C podpoří vstřebávání železa do organismu a omezuje zadržování vody v těle.

Zdroje: mayoclinic.orgstraighthealthcare.comncbi.nlm.nih.govnutritionist-resource.org.uk

Autor: Pavlína Klaudová

Preeklampsie – komplikace v těhotenství, jejíž příznakem je vysoký krevní tlak
Cestování s dětmi – potřebné doklady a seznam věcí na dovolenou v zahraničí

Další články