zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Rituály pro lepší spánek: Co vám pomůže vyspat se (nejen) do krásy?

Veronika Matoušová
05.06.2022

Všichni jsme zvyklí večer před tím, než ulehneme do postele, provést alespoň základní péči o tělo – dáme si sprchu, vyčistíme si zuby, ženy si odlíčí a vyčistí obličej… Co ale udělat pro to, aby nám to pomohlo k lepšímu spánku? Abychom si udrželi zdraví, ale také abychom třeba zhubli, je dobré se zaměřit na kvalitu spánku a chvíle před usnutím obohatit o hlubší očistu těla i mysli. Naučte se využít čas před spaním jako prostor jen pro sebe.

Pokud chcete být fit, štíhlí a mít zdravý mozek, spěte. Rada, kterou každý jistě dobře zná. Pokud k tomu navíc cvičíte, snažíte se dostat do formy a zdravě se stravovat, platí to dvojnásob. Víme, že spánek by měl trvat zhruba od 7 do 8,5 hodin. Proč je to ale dnes takový problém splnit? Mnohým z nás spát nejde, budíme se nebo máme potíže s usínáním. Jak by to bylo krásné jen si lehnout a spát. V dnešní hektické době to ale není jednoduché a příčinou je naše neustálá pohotovost, stres, hodně práce a neschopnost vypnout. Cestou k lepšímu spánku tak může být třeba večerní rituál.

Odpojte se

V první řadě je nezbytné odpojit se večer od všech nástrah s modrým světlem, jako jsou mobily, televize, tablety nebo počítače. Vyhněte se také sledování zpráv, negativních událostí, dramatických nebo válečných filmů. Zkrátka večer k sobě nepouštějte nic, co by vás jakkoliv mohlo rozrušit. Raději si pište deník, projděte se v pomalém tempu venku, věnujte se klidnému cvičení, čtěte, pusťte si uklidňující hudbu. Začněte se vědomě připravovat na spánek.

Sdílejte své denní zážitky

Je pouze na vás, jak dlouho bude váš večerní rituál trvat. Může to být půl hodina nebo i více než hodina. Jde o čas, který věnujete jen sami sobě. Je to prostor například pro zrekapitulování dne, součástí může být také sdílení s ostatními členy domácnosti, co se v uplynulém dni povedlo a co ne. Události dne si můžete zaznamenat i sami do deníku, odložte si do něj všechno, co vás tíží, vaše povinnosti, emoce, prostě všechno, co by váš spánek mohlo rušit. Rituál může být každý večer jiný, může mít mnoho podob. Každému vyhovuje něco jiného.

Jak začít?

Hlavní je rozhodnout se, že chcete takové večery a rituály před spaním. Dejte tomu prioritu a zkoušejte, co bude sedět právě vám. To bývá někdy nejtěžší fáze. A co všechno můžete vyzkoušet? Jděte se projít ven, něco hezkého si přečtěte, meditujte. Vyberte zkrátka něco, abyste tím dali sami sobě vědět, že se blíží doba spánku a odpočinku. Jen se nenuťte do ničeho, co vám není blízké.

Tipy na večerní rituály

Určitě vás to také napadlo – horká vana. Rozpusťte si v ní mořskou sůl s levandulí nebo zkuste epsomskou sůl, která uleví od bolesti, zbaví vás křečí, svalového napětí a urychlí regeneraci. Zkusit můžete také meditaci, kterou je dobré spojit s klidnou relaxační hudbou nebo vizualizací. Pokud máte rádi pohyb nebo cvičení, můžete se večer věnovat klidné jin józe. Důležité je pomocí jednoduchých uvolňujících pozic zklidnit tělo a vypnout hlavu. To se může podařit i během procházky, která také může sloužit jako součást večerního rituálu. Projděte se za soumraku a dívejte se do zapadajícího slunce místo do mobilu. Pro klidný spánek jsou vhodné také esenciální oleje, například levandule nebo meduňka. Uklidňující může být také zápisník, do kterého si zapíšete inspirace, veškeré povinnosti, které jste nestihli, co musíte následující den udělat, obtěžující myšlenky… Odložte si do zápisníku vše, co máte v hlavě, aby vás to poté ve spánku nerušilo nebo vám to nebránilo v usínání.

Zdroj: Autor
 

Autor: Veronika Matoušová

Má smysl probiotika suplementovat? Fakta i mýty o doplňcích stravy
Nepropásněte dobu třešní! Proč byste je teď měli jíst každý den?

Další články