Plastická chirurgie

Botox a plastická chirurgie u nás i ve světě

Veronika Tůmová
04.03.2011

V mnoha směrech je dobře patrné, že medicína ve skutečnosti není pouze věda, ale je zároveň i umění. Dokáže lidské tělo nejen léčit, ale i od základů měnit a přetvářet. Řeč je v tomto případě o plastické chirurgii.

Česká republika si v tomto oboru už vybudovala nezanedbatelnou prestiž a rychle získává důvěru a oblibu naší i zahraniční klientely.

Kosmetická chirurgie

Kosmetická neboli estetická chirurgie je odvětvím plastické chirurgie. Zabývá se problematikou vrozených vad, dále mikrochirurgickými technikami a rekonstrukcemi tkání, například při rozsáhlých popáleninách v obličejových partiích a podobně.

Kosmetická chirurgie má za úkol řešit a zmírňovat projevy stárnutí, to jsou tzv. omlazující operace. Patří sem zákroky typu facelifting. Dále se zabývá přeměnou různých tělesných proporcí, jejich tvary a velikostí, tady se můžeme setkat například s liposukcí nebo s augmentací prsou.

Oblíbenou alternativou k dosažení “omládnutí“ bez chirurgického zákroku se staly injekční aplikace látky botulotoxin (známé jako botox). Jeho použití však s sebou nese nemalá rizika.

Botox – vyhlazení vrásek pomocí jedu?

Přečteme-li si v některé učebnici biochemie složení botulotoxinu, zhrozíme se nejspíš nad představou, že právě vpichování této látky, většinou do obličeje a krku, je tolik rozšířeným způsobem vyhlazování vrásek. Botulotoxin je vysoce toxická látka a dokonce jeden z nejúčinnějších jedů vůbec. Má však své místo v kosmetice i v lékařství.

Pro kosmetické účely se používá botulotoxin typu A, který způsobí uvolnění svalu a dočasně ochromí impuls nervu. Jeho účinek tak zapříčiní viditelné zjemnění nebo úplné odstranění vrásek, vzniklých obličejovou gestikulací. Celý zákrok netrvá déle než 10 minut, doba trvání účinku se často opakovanou aplikací prodlužuje.

Komplikace s užitím botoxu

Bezbolestnost a rychlost této procedury je pro mnoho žen lákavá, nic však nebývá zcela bez vedlejších účinků.

Kdy je vyloučeno použití botulotoxinu:

  • těhotenství
  • kojení
  • srdeční potíže
  • užívání antibiotik

Po zákroku můžete trpět bolestmi hlavy, příznaky chřipky nebo alergickou reakcí v místě vpichu. Je možná i dočasná nevolnost, zhoršená viditelnost nebo pokles očního víčka.

Cena botoxového zákroku při celkové aplikaci obličeje je asi 6000 Kč. Některé kosmetické firmy se navíc snaží zlákat k využití botoxu klientky v poměrně nízkém věku, je proto dobré toto rozhodnutí dobře zvážit a nepanikařit při náznaku první vrásky. Hollywoodské hvězdy, které využily botox, asi není nutné zmiňovat, je jich valná většina, a ty ostatní to nejspíš zatím jen nepřiznali.

Původ a poslání plastické chirurgie

Plastická chirurgie má své hluboké kořeny v Americe a v západní Evropě, kde byla také dlouho výsadou jen těch nejbohatších. Dnes je mnohem dostupnějším a tím i přijatelným řešením mnoha lidí, kteří nejsou spokojeni se svým vzhledem či viditelným stárnutím. Ani všeobecný názor na plastickou chirurgii už není tak úzkoprsý. Právě v zemích původu plastické chirurgie získávají lékaři stále nové poznatky a objevují téměř nekonečné možnosti tohoto pozoruhodného oboru, který je bezesporu důležitou součástí moderní medicíny.

 

Podstoupili jste už nějaký zákrok na plastické chirurgii? Nebo o něm uvažujete?

Autor: Veronika Tůmová

Maniodepresivní psychóza
Samovyšetření prsu

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Nosní mandle
Imunita

Nosní mandle

Nosohltanová mandle je tzv. „třetí mandle", neboli adenoidní vegetace. Tato mandle je umístěna v zadní části nosohltanu a je součástí lymfatického systému. Jde vlastně o nahromaděn ...